Spotkania integracyjne dla słuchaczy kursu przygotowawczego

27-04-2021

W semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021 słuchacze kursu przygotowawczego prowadzonego przez SJiKP UŚ kontynuują spotkania integracyjne, które mają na celu zaprezentowanie im specyfiki polskiego szkolnictwa wyższego, integrację ze społeczeństwem akademickim, poznanie działalności różnych instytucji i stowarzyszeń powołanych do pomocy obcokrajowcom na co dzień mieszkających, pracujących i kształcących się w naszym województwie i szerzej – w Polsce.

Pierwsze spotkanie w tym semestrze odbyło się 26.04.2021 na platformie ZOOM. Gośćmi zaproszonymi przez Szkołę byli absolwenci poprzednich edycji kursu przygotowawczego, Mentari Mikti z Indonezji (obecnie studentka AGH w Krakowie) oraz Filip Bilyi z Ukrainy (student filozofii UŚ, laureat wyróżnień JM Rektora UŚ dla najlepszego studenta w roku 2020). Absolwenci zaprezentowali swe sylwetki, opowiedzieli o sposobach nauki, o blaskach i cieniach studiów w Polsce, odpowiedzieli także na pytania obecnych słuchaczy kursu przygotowawczego.

Spotkanie poprowadziły mgr Magdalena Knapik i mgr Kinga Groszewska.

Prezentacja – Mentari Mikti, Indonezja

30 kwietnia o 13.00 na platformie ZOOM odbyło się drugie spotkanie z absolwentem kursu przygotowawczego. Gościem tego spotkania był Maksym Shcherbyuk, student piątego roku prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Absolwent opowiedział o tym, jak ważnym okresem był dla niego kurs przygotowawczy oraz podzielił się ze słuchaczami informacjami na temat swojego obecnego kierunku studiów. Odpowiedział także na pytania obecnych słuchaczy.

Spotkanie poprowadził dr Tomasz Gęsina.

10 maja o 13.00 na platformie ZOOM odbyło się trzecie spotkanie z absolwentami kursu przygotowawczego. Tym razem gośćmi spotkania byli Feleke Berehane Demelash (słuchacz studiów doktoranckich Uniwersytetu Muenster w Niemczech) oraz Yusuf Hakim (student chemii organicznej na Uniwersytecie Warszawskim). Absolwenci podzielili się wspomnieniami dotyczącymi kursu przygotowawczego oraz udzielili wielu cennych wskazówek na temat ubiegania się o stypendia naukowe. Na koniec chętnie odpowiedzieli na pytania zainteresowanych.

Spotkanie poprowadzili mgr Magdalena Knapik oraz dr Tomasz Gęsina.

31 maja 2021 roku odbyło się spotkanie z panią Martą Barciak, kierownik Biura Rekrutacji Studentów Międzynarodowych UŚ. M. Barciak przedstawiła uczestnikom kursu przygotowawczego system rekrutacji na studia na UŚ oraz inne uczelnie wyższe, omówiła przebieg rejestracji elektronicznej oraz zaprezentowała działanie systemu IRK. Na zakończenie spotkania słuchacze zadawali pytania związane z kwestiami procesu przyjęcia na różne kierunki studiów, podstawami prawnymi, wymaganymi dokumentami oraz dodatkowymi egzaminami związanymi m.in. z kierunkami artystycznymi.

Kurs przygotowawczy prowadzony jest przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ na zlecenie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.