Sprawdzian z polskiego oraz  Spotkanie Kultur i Tradycji

13-08-2021

Od 1 do 22 sierpnia 2021 roku trwa XXXI letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ. Naszego języka – po raz drugi w przestrzeni wirtualnej – uczy się blisko 300 osób z 46 krajów świata. Zajęcia (w podziale na trzy strefy czasowe) prowadzone są przez doświadczonych lektorów języka polskiego jako obcego, pracowników i współpracowników SJiKP UŚ.

W programie nie zabraknie rzecz jasna kulminacyjnych punktów letniej szkoły: Sprawdzianu z polskiego oraz Spotkania Kultur i Tradycji. Mimo zmiany formuły (transmisja na żywo odbędzie się na oficjalnym profilu Szkoły na Facebooku) data pozostaje niezmienna – 15 sierpnia.

Międzynarodowy konkurs ortograficzny Sprawdzian z polskiego rozpocznie się w niedzielne przedpołudnie, o godz. 11:00. Uczestnicy letniej szkoły oraz wszyscy chętni obcokrajowcy napiszą specjalnie przygotowane na tę okazję dyktando autorstwa dr Małgorzaty Smereczniak ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz dra Marcina Maciołka z Wydziału Humanistycznego. Tematyka dyktanda będzie dotyczyła Konstytucji 3 maja – której 230. rocznicę obchodzimy w tym roku. Konkurs wyłoni Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego, który w nagrodę otrzyma bezpłatne miejsce w kolejnej letniej szkole w 2022 roku.

Od godz. 13:30 odbywać się będą transmisje Spotkań Kultur i Tradycji (także na FB Szkoły Języka i Kultury Polskiej). Słuchacze letniej szkoły oraz nauczyciele uczestniczący w zdalnym kursie lektorów zagranicznych zaprezentują piosenki, tańce, język i zwyczaje charakteryzujące ich państwa. Wystąpią reprezentanci m.in. Albanii, Argentyny, Białorusi, Brazylii, Chin, Chorwacji, Filipin, Francji, Indonezji, Japonii, Maroka, Niemiec, Peru, Turcji, Węgier i wielu innych. Będzie to niezwykła okazja, by bez wychodzenia z domu odbyć podróż dookoła świata, zobaczyć narodowe stroje, nauczyć się gotować w sposób typowy dla mieszkańców danego kraju, poznać inne języki, odmienne kultury. Zapraszamy na FB! Zachęcamy do wspólnej zabawy!

Projekty są współfinansowane ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa

Wydarzenia te będą udostępnione na profilu FB Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.