Sprawdzian z polskiego w Cieszynie

20-07-2022

Pragniemy serdecznie zaprosić na 25. edycję międzynarodowego konkursu ortograficznego Sprawdzian z polskiego, który organizowany jest przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Już 15 sierpnia 2022 roku o godzinie 11:00Centrum Konferencyjnym UŚCieszynie odbędzie się konkurs dla obcokrajowców, w czasie którego wyłoniony zostanie Cudzoziemski Mistrz Języka Polskiego!

Sprawdzian z polskiego organizowany jest przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego od 1998 roku. Jest to jedna z najważniejszych imprez podczas letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej.

Zadanie konkursowe polega na napisaniu dyktanda, którego tekst jest wymyślony przez polskich językoznawców, specjalistów z zakresu norm ortograficznych oraz poprawności językowej specjalnie na potrzeby Sprawdzianu. Studenci walczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego oraz o nagrodę główną – bezpłatny udział w przyszłorocznej, XXXIII letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej. Jury przyznaje także tytuły Orła i Orzełka Polskiej Ortografii (osobom polskiego pochodzenia oraz nauczycielom języka polskiego) oraz nagrody „5+” dla studentów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem polskim. W naszym konkursie nie tylko laureaci mogą liczyć na nagrody. Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowane zostały atrakcyjne upominki!

O główną nagrodę walczą cudzoziemcy posiadający obce obywatelstwo. W konkursie mogą wziąć udział także osoby polskiego pochodzenia.

Sprawdzian z polskiego jest okazją do sprawdzenia swojej znajomości polskiej ortografii, zawarcia nowych międzynarodowych przyjaźni, ale także – po prostu –  do dobrej zabawy!

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do Cieszyna! Na czas Sprawdzianu organizatorzy zapewniają bezpłatny nocleg i wyżywienie.

Sprawdzianowi towarzyszą także różne atrakcje: prelekcja z zakresu poprawności językowej połączona z kwizem, jak również – po językowych potyczkach – Spotkanie Kultur i Tradycji transmitowane online.

Będziemy wdzięczni za przekazanie informacji zainteresowanym studentom oraz pracownikom, a także za wytypowanie osób, które będą reprezentować Państwa ośrodki w czasie Sprawdzianu z polskiego.

Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, kraj i nazwę ośrodka prosimy przesyłać na
adres: szkola@us.edu.pl do 30 lipca 2022 roku.

Serdecznie zapraszamy do Cieszyna!