Sukces studentów UŚ na XXV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Polskiego dla Cudzoziemców

15-05-2023

W dniach 12-13 maja 2023 roku we Wrocławiu odbyła się XXV Ogólnopolska Olimpiada Języka Polskiego dla Cudzoziemców organizowana przez Politechnikę Wrocławską.

Do miasta krasnali przyjechali zagraniczni studenci na co dzień uczący się na uczelniach w całej Polsce: na Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Krakowskiej, Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w Ośrodku Języka Polskiego i Kultury UPH w Siedlcach, byli też gospodarze z Politechniki Wrocławskiej oraz przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Naszą uczelnię reprezentowali: Yeliena Poleshko Chang Hei (międzynarodowe studia polskie, Wydział Humanistyczny) oraz Orest Maksymiv Nguyen Khoa Tran (roczny kurs przygotowawczy do studiów, Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ).

Studenci rywalizowali w dwu grupach: słowiańsko- i niesłowiańskojęzycznej. Tuż po ceremonii otwarcia rozpoczęła się część pisemna, która trwała 2 godziny. Następnie wszystkich uczestników Olimpiady czekała wycieczka po kampusie Politechniki Wrocławskiej prowadzona przez prof. dr. hab. inż. Kamila Stańca, Prorektora ds.  Kształcenia Politechniki Wrocławskiej.  Studenci mieli okazję obejrzeć niezwykle interesujące  laboratorium badawcze politechniki, a następnie wspólnie z władzami uczelni udali się na spacer po pięknym Wrocławiu, podziwiając zabytki, rozmawiając i integrując się. Płynęli statkiem po Odrze, oglądali Wrocław ze Sky Tower. Na Rynku, tuż obok Ratusza, w restauracji „Pod Fredrą” czekała na gości uroczysta kolacja.

W sobotę odbyła się część ustna Olimpiady. Każdy uczestnik zaprezentował monolog na temat: Obcokrajowiec w Polsce, a następnie wylosował 2 pytania z zakresu ekologii, podróży, wiedzy o społeczeństwie czy działalności wolontariatowej.

Wszyscy studenci UŚ osiągnęli doskonałe rezultaty, co się potwierdziło ogłoszenie wyników:  Yeliena Poleshko zdobyła 1 miejsce w grupie słowiańskojęzycznej. Gratulujemy i i jesteśmy dumni z naszych reprezentantów! Nikt nie opuścił konkursu bez nagrody rzeczowej oraz pamiątkowego dyplomu.

Dziękujemy Organizatorom XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Polskiego dla Cudzoziemców za pełne atrakcji dwa dni, które pozwoliły nam sprawdzić swe umiejętności polonistyczne w praktyce, a także poznać stolicę Dolnego Śląska i kolegów i koleżanki z innych uczelni w Polsce.

Ogólnopolski sukces na Olimpiadzie Języka Polskiego dla Cudzoziemców | Student | Informacje, wiadomości i komunikaty | Uniwersytet Śląski w Katowicach (us.edu.pl)