Szlakiem polskich odkrywców – zajęcia terenowe na południu Polski

20-05-2022

W dniach 19-20 maja 2022 uczestnicy rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia studiów w języku polskim wraz z opiekunami udali się na wyjazd edukacyjny szlakiem polskich odkrywców – do miast południowej Polski.

Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Muzeum Miejskim w Żorach, w którym znajduje się wystawa stała poświęcona dokonaniom polskich podróżników i odkrywców, którzy zostawili ślady swej bytności niemal w każdym państwie na całym świecie. Beneficjenci projektu mieli okazję podziwiać ich dokonania, a także w sposób namacalny poznać kultury różnych narodów, nacji, ludów. Dowiedzieli się więcej o życiu plemienia Ajnów, które dokładnie opisał w swych dziełach Bronisław Piłsudski.

Następnym punktem wyjazdu była wizyta w Urzędzie Miasta Cieszyna, po którym grupę oprowadził Pan Przewodniczący Rady Miejskiej. W Sali Sesyjnej słuchacze poznali tajniki pracy radnych, polskie ustawodawstwo, potrzeby, problemy i wyzwania działań miasta na granicy.

Drugiego dnia na uczestników czekały różne atrakcje w mniejszych miejscowościach położonych w Beskidzie Śląskim na pograniczu polsko- słowacko-czeskim: Istebnej, Jaworzynce, Koniakowie. Wprowadzenie historyczne, kulturę pasterską, przyrodę i geografię regionu zaprezentował pan Józef Michałek ze Związku Podhalan – Oddziału Górali Śląskich. Z kolei szkolnictwo w systemie samorządowym w Polsce omówił Pan Jakub Kuc – dyrektor Szkoły Branżowej Wielozawodowej w Istebnej.

Ważnym punktem zajęć był przejazd na Trójstyk, wejście na Ochodzitą oraz wizyta w Centrum Pasterskim i bacówce, w której słuchacze mieli okazję skosztowania tradycyjnych góralskich przysmaków.

Projekt finansowany jest ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.