TRADYCJE, ZWYCZAJE, OBYCZAJE – międzynarodowe i polskie

29-11-2020

Czas między 26 i 29 listopada 2020 roku będzie okresem pamiętnym dla studentów i słuchaczy Szkoły Języka i Kultury Polskiej. Studenci z zachowaniem największych rygorów integrowali się w grupach i między grupami. Spotykali się na ekranie i na rozległych i długich korytarzach akademikowych, machając do siebie z odległości nie mniejszej niż 5 metrów. Poznawali tradycje andrzejkowe, barbórkowe i związane ze św. Mikołajem. Na poczet nieodległego św. Mikołaja otrzymali upominki z polskimi pysznościami bankietowymi: tymbalikami, nadziewanymi różami, śliwkami w boczku itp. Słodycze były śląskie, by w ten sposób uczcić barbórkę – były to ciasteczka cieszyńskie, które pieczone są wyłącznie w Cieszynie i… w Tyrolu. Zajadając przedmikołajowe smakołyki, studenci uczestniczyli w andrzejkowych wróżbach, które zostały dość mocno zmodernizowane – tradycyjny wosk, obierki z jabłek i buty zastąpiły gry komputerowe i koło fortuny z imionami wybranek i wybrańców. Studenci bawili się wyśmienicie, ale wciąż czekają na spotkanie w realnej rzeczywistości.