Tydzień pełen wrażeń – marcowe zajęcia na kursie przygotowawczym

12-03-2023

Za nami intensywny i pełen wrażeń tydzień!

Eliminacje do XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Polskiego dla Cudzoziemców

Dnia 6.03.2023 na Uniwersytecie Śląskim odbył się I etap eliminacji do XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Polskiego dla Cudzoziemców organizowanej przez Politechnikę Wrocławską. Do konkursu przystąpili słuchacze kursu przygotowawczego oraz studenci międzynarodowych studiów polskich. Uczestnicy zmagań, w kilku rundach, musieli wykazać się zarówno znajomością gramatyki, frazeologii i leksyki, popisać wiedzą o Polsce, jak i oczarować publiczność talentami oratorskimi – rozwiązywali quizy, uzupełniali tekst piosenki i reklamowali nietypowe przedmioty.

Wszyscy świetnie się bawili, zaś najważniejszym punktem spotkania było ogłoszenie wyników. Osoby, które wygrały bilet do Wrocławia, 12.05 powalczą o miejsce na podium. Zwycięzcom gratulujemy!

Prelekcja i pokaz filmu „Filip”

9.03 słuchacze kursu przygotowawczego wzięli udział w pokazie obsypanego nagrodami filmu pt. „Filip”, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Seans poprzedziła prelekcja wygłoszona przez prof. Macieja Tramera, której zadaniem było przygotować uczestników kursu do odbioru tego niełatwego obrazu.

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Mężczyzn w American Corner

Z kolei 9.03 upłynął pod znakiem obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet i Mężczyzn. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej American Corner.

Słuchacze i słuchaczki kursu z Białorusi, Wietnamu, Jemenu, Ukrainy i Indii opowiedzieli swoim kolegom o obchodach tego specjalnego dnia w ich kraju oraz zaprezentowali sylwetki sławnych kobiet, pochodzących z ich kręgu kulturowego. Jedna z uczestniczek przeprowadziła też w sieci ankietę na temat Dnia Kobiet i Mężczyzn, by później jej wyniki przedstawić wszystkim podczas spotkania.

Prezentacje zostały przygotowane pod merytoryczną opieką mgr Magdaleny Knapik.

Kurs przygotowawczy organizowany jest przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ na zalecenie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.