Wizyta delegacji z Uniwersytetu w Halle

16-12-2022

W dniach 14-16.12.2022 r. w Szkole Języka i Kultury Polskiej UŚ oraz na Wydziale Humanistycznym UŚ gościła pani Nora Hoffmann z Uniwersytetu M. Lutra w Halle. Wizyta odbyła się w ramach umowy bilateralnej, która od wielu lat łączy obydwie uczelnie. Pani Nora Hoffmann spotkała się z wykładowcami Wydziału Humanistycznego: prof. Jolantą Tambor, prof. Bernadetą Niesporek-Szamburską, prof. Małgorzatą Wójcik-Dudek, dr Marią Wacławek, wzięła udział w rozmowach dotyczących ekodydaktyki, glottodydaktyki oraz tendencji rozwojowych nauczania języka polskiego jako rodzimego, obcego i drugiego. Przedstawicielka niemieckiej uczelni spotkała się również ze studentkami z Uniwersytetu w Halle, które w semestrze zimowym 2022/2023 studiują na Wydziale Humanistycznym oraz w Szkole Języka i Kultury Polskiej UŚ; obserwowała także pokazową lekcję psychologii prowadzoną przez dr Dagmarę Gałajdę dla uczestników rocznego kursu przygotowawczego do studiów w języku polskim oraz lekcję historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach. Gościowi z Niemiec towarzyszyły dr Agnieszka Tambor (WH) oraz mgr Magdalena Nowak-Kaczmarek (SJiKP). Była to okazja do porównania systemów edukacji w Polsce i w Niemczech, do rozmowy na temat sposobów i technik uczenia tego przedmiotu młodzieży w języka polskim i niemieckim, a także do wymiany doświadczeń z nauczycielami uczącymi w katowickiej szkole średniej.

Pani Nora Hoffmann wzięła czynny udział w spotkaniu świątecznym poświęconym polskim tradycjom bożonarodzeniowym i noworocznym, które dla słuchaczy różnych kursów języka polskiego oraz studentów międzynarodowych studiów polskich prowadziła mgr Magdalena Knapik z SJiKP UŚ.

16 grudnia 2022 p. N. Hoffmann poprowadziła zajęcia dla uczestników rocznego kursu przygotowawczego do studiów w języku polskim, które miały na celu przybliżyć różne możliwości zagranicznych staży, praktyk, a także możliwości odbycia częściowych studiów na niemieckich uczelniach partnerskich. Prezentacja stała się przyczynkiem do dyskusji na temat sposobów uczenia się, podobieństw i różnic w zakresie studiowania w Polsce i Niemczech, a także krajów, z których pochodzą słuchacze kursu.

Kurs organizowany jest przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ na zalecenie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.