Wizyta wykładowców i studentów z Uniwersytetu w Zagrzebiu

03-04-2023

1 kwietnia 2023 r. Szkołę Języka i Kultury Polskiej odwiedzili wyjątkowi goście z Uniwersytetu w Zagrzebiu – studenci slawistyki oraz ich wykładowcy: prof. Ivana Vidović Bolt, dr Miroslav Hrdlička i mgr Sandra Banas. Po całonocnej podróży zostali ugoszczeni śniadaniem w murach Wydziału Humanistycznego. Studenci wzięli udział w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach – jedna grupa uczestniczyła w warsztatach pt. Katowice – miejsce zbrodni. Jak kryminalnie zwiedzać śląskie miasto? dr. Tomasza Gęsiny, z kolei druga zgłębiała wiedzę z zakresu ekologii u mgr Katarzyny Szczotki. Wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety dydaktyczne Szkoły oraz publikacje z serii Czytaj po polsku. Ponadto dr Miroslav Hrdlička poprowadził zajęcia na Podyplomowych Studiach Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego. Po warsztatach wszyscy udali się do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, gdzie o tym wyjątkowym miejscu pracy i nauki opowiadała mgr Aleksandra Nycz. Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Śląskim, w którym chorwaccy goście podziwiali bogatą kolekcję dzieł sztuki oraz wystawę Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów.