Wyjazd studentów międzynarodowych studiów polskich do Wiednia

Studenci specjalności środkowoeuropejskiej II i III roku międzynarodowych studiów polskich wyjechali w dniach 26-28 maja na wycieczkę studyjną do Wiednia w ramach kursu wprowadzającego do kultury, historii i roli Austrii w Europie. Zajęcia prowadził, mieszkający obecnie w Wiedniu, prof. Przemysław Chojnowski – tłumacz, znawca literatury i kultury austriackiej, krytyk, wydawca, organizator wielu wydarzeń w Instytucie Polskim w Wiedniu. Wycieczka miała pokazać uczestnikom historyczne dziedzictwo stolicy Austrii, przedstawić jej architekturę, wielokulturowość, ale też kuchnię czy inne aspekty codzienności.

26 maja studenci dotarli do swoich pokoi późnym popołudniem zmęczeni podróżą, więc zorganizowano czas wolny. W jego ramach cała grupa udała się do Wurstelprater, lunaparku działającego od ponad 250 lat.

Następnego dnia odbyła się główna część merytoryczna wycieczki. Studenci zwiedzili najważniejsze miejsca w Wiedniu, o których uczyli się podczas zajęć stacjonarnych w Katowicach. Zaczęli od placu św. Szczepana i stojącej na nim katedry, będącej jednym z najwyższych kościołów w Europie. Zwiedzili również Hofburg, dawną zimową siedzibę Habsburgów, a dziś miejsce urzędowania prezydenta Austrii. Po obejrzeniu kilku innych interesujących miejsc udali się do pałacu Schönbrunn, dawnej letniej rezydencji Habsburgów z wielkim publicznym parkiem, w którym mieści się również wiedeński ogród zoologiczny. Pogoda tego dnia wyjątkowo dopisała. Uczestnicy nie spodziewali się australijskiego słońca w Austrii, więc wiele godzin na słońcu skończyło się lekkimi oparzeniami, ale wszyscy byli zadowoleni. Wieczorem w czasie wolnym grupa pojechała na Donauinsel, sztuczną wyspę na Dunaju, gdzie działa wiele barów, restauracji i innych lokali.

W dniu wyjazdu studenci zostawili swoje bagaże u wyjątkowo uprzejmego właściciela miejsca, w którym mieszkali w czasie pobytu, i pojechali do Belwederu. Obok Belwederu znajduje się restauracja serwująca lokalne dania, gdzie zjedli obiad, a następnie udali się zobaczyć wiedeński pomnik bohaterów Armii Czerwonej. Wieczorem grupa wyjechała z Wiednia i dotarła w nocy do Katowic.

Wyjazd dofinansowały władze Wydziału Humanistycznego – z funduszu na umiędzynarodowienie przyznano studentom środki na noclegi, co stanowiło znaczną ulgę dla studenckiej kieszeni. Życzymy kolegom z przyszłych roczników międzynarodowych studiów polskich, by mogli im studiować bez ograniczeń (jakich nam przysporzyła pandemia) – a wtedy będą zapewne mogli częściej uczyć się i studiować w terenie. Możemy z całą mocą potwierdzić, że tak studiuje się ciekawiej i efektywniej.