Wykłady w Sofii w ramach programu Erasmus+

02-01-2023

W dniach od 12 do 16 grudnia 2022 r., w ramach programu Erasmus+, wykładowcy Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ: Katarzyna Szczotka i Marcin Kluczny prowadzili cykl zajęć dla studentów slawistyki (filologii słowiańskich) na Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klemensa z Ochrydy.

Przyszli filolodzy poznali m.in. zwyczaje świąteczne z uwzględnieniem śląskiego wyobrażenia o św. Mikołaju (utrwalonego zarówno w tradycji, jak i przez same dzieci), tworzyli i wypisywali kartki na święta Bożego Narodzenia, dowiedzieli się, jakie potrawy goszczą na świątecznym stole w Polsce i że nie tylko Mikołaj przynosi prezenty pod choinkę, utrwalali słownictwo kojarzone ze świętami i kolędami, śpiewali również „Jest taki dzień”.

Studenci każdego roku studiów pod okiem dr Żanety Pawłowicz, lektorki w Sofii, uczestniczyli ponadto w specjalnie zorganizowanych na tę okazję jasełkach. W zgodzie z tradycją i na przełamanie ewentualnych językowych barier połamali się z nami opłatkiem.
Wspomnienie o Sofii jest żywe jak zamieszkujący ją życzliwi sobie ludzie, jest tak niewysłowione, że trzeba koniecznie do niej wrócić!