XII Konkurs Krasomówczy Języka Polskiego

07-01-2023

9 listopada 2022 r. – już po raz dwunasty – na Koreańskim Uniwersytecie Języków Obcych (Hankuk University of Foreign Studies) w Seulu odbył się Konkurs Krasomówczy Języka Polskiego. Miał on wyłonić mówcę, który przedstawi najciekawszą wypowiedź na temat:  Polacy i Koreańczycy – mój polski i koreański autorytet (idol). Konkurs podzielony był na dwie kategorie – w pierwszej kategorii wzięli udział studenci, którzy już uczyli się w Polsce, natomiast uczestnikami drugiej kategorii były osoby, które jeszcze dotąd nie były w naszym kraju albo przebywały tam nie dłużej niż miesiąc.

Tegoroczny rywalizacja cieszyła się ogromną popularnością, ponieważ komisja otrzymała aż 26 zgłoszeń! Niestety nie wszyscy studenci mieli szansę wystąpienia przed publicznością. Jury konkursowe (na podstawie nadesłanych nagrań) wyłoniło 10 finalistów i dziewiątego listopada to właśnie oni  zaprezentowali swoje umiejętności.

Nagrodę główną otrzymała studentka II roku, Yujin Lee. Nagrodę specjalną ufundował Uniwersytet Śląski w Katowicach – był to bezpłatny udział w XXXIII letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej. Laureatką tej nagrody została studentka IV roku, Minsun Song, której wypowiedź była najlepsza w pierwszej kategorii konkursu.

W uroczystości wziął udział prof. Piotr Ostaszewski, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Seulu. Zgromadzeni goście mogli wysłuchać wypowiedzi o: Marii Skłodowskiej-Curie, Wisławie Szymborskiej, Nataszy Urbańskiej, Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej, Zdzisławie Beksińskim, Ludwiku Zamenhofie czy Wacławie Sieroszewskim.

W czasie konkursu studenci II roku zaprezentowali przygotowane przez siebie filmiki, które ukazywały ich wrażenia z letnich kursów języka polskiego w Polsce. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w interaktywnym kwizie, który sprawdzał, co zapamiętali z zaprezentowanych w czasie konkursu wystąpień.

Studenckie wrażenia z wakacyjnych pobytów w Polsce: