Zakończenie kursu języka polskiego dla reprezentantów zawodów medycznych
16-02-2023
13 lutego 2023 r. w przestrzeni wirtualnej odbyło się uroczyste zakończenie kursu języka polskiego z elementami medycznego słownictwa specjalistycznego dla reprezentantek i reprezentantów zawodów medycznych z Ukrainy organizowanego przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ w ramach umowy ze Śląską Izbą Lekarską. Kurs obejmował 60 godzin zajęć, ukończyło go 77 osób. Determinacja i silna motywacja uczestników spowodowały, że egzaminy poszły wyśmienicie, polska służba zdrowia zyskała lekarki i lekarzy, pielęgniarki i pielęgniarzy, ratowniczki i ratowników, potrafiących swobodnie po polsku porozumieć się z pacjentami.
Uroczyste zakończenie poprowadziła prof. dr hab. Jolanta Tambor, dyrektorka Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ. Uczestnikom kursu gratulowali także dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, prorektor ds. kształcenia i studentów UŚ oraz dr Paweł Jasiński, członek ze Śląskiej Izby Lekarskiej, członek Okręgowej Rady Lekarskiej, a także wykładowcy, którzy przez semestr spotykali się ze słuchaczami na zajęciach: dr Marcin Maciołek, mgr Marcin Kluczny, mgr Magdalena Knapik, mgr Magdalena Nowak-Kaczmarek i mgr Sabina Strózik – koordynatorka kursu. Spotkanie na żywo tłumaczyła na język ukraiński mgr Alina Nowicka. W czasie uroczystości kończącej kilkumiesięczną naukę uczestnicy podzielili się wrażeniami z zajęć lektoratowych, dziękowali swoim nauczycielom i otrzymali zaświadczenia o ukończeniu nauki. Wszyscy zgodnie podkreślali, jak ważna w ich zawodzie jest znajomość języka polskiego, a przede wszystkim fachowej terminologii, zadeklarowali również udział w kolejnej edycji kursu.

