Wizyty studyjne w Bańskiej Bystrzycy

Po styczniowej telekonferencji między Katowicami i Bańską Bystrzycą w lutym odbyły się pierwsze wizyty studyjne na Uniwersytecie Mateja Bela. Prof. dr hab. Jolanta Tambor oraz dr Agnieszka Tambor spotkały się z pracownikami tamtejszej polonistyki: prof. prof. Anitą Racakovą, Gabrielą Olchową i Bogumiłą Kotułą oraz ze studentami I roku. Na zajęciach z prof. Jolantą Tambor studenci poznali teorie na temat polskiego językowego obrazu świata, zastanawiali się, o czym mówią polskie nazwy (dni tygodnia, miesięcy, nazw narodowości itp.), rozmawiali o stereotypach tkwiących w powiedzeniach. Z dr Agnieszką Tambor dyskutowali o swojej – na razie jeszcze bardzo słabej – znajomości kina polskiego, swoje opinie o obejrzanych polskich filmach nagrali. Postanowili częściej oglądać polskie filmy nowe, ale i stare. Do oglądania starych filmów i czytania polskiej literatury skłoniły ich także refleksje językowe nad nazwami – np. odkrycie związku między nazwą drugiego miesiąca w roku z początkiem „Krzyżaków” i sceną poznania Zbyszka i Danusi w gospodzie „Pod Lutym Turem”.
W trakcie wizyty uzgodniono dalsze etapy projektu i datę polsko-słowackiego spotkania studenckiego w Bańskiej Bystrzycy w kwietniu.