Letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej

W roku 2024 letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej odbędzie się w dniach:
1-28.08.2024 – stacjonarnie w Cieszynie
1-21.08.2024 – online w wersji intensywnejograniczonej (light).
Zapraszamy do rekrutacji. Osoby, które mają jakiś związek z uczelnią wyższą, są studentami, słuchaczami, wykładowcami, pracują na uczelni wyższej w różnym charakterze, mogą wybrać opcję „aplikuję o stypendium NAWA” (Letnie kursy NAWA – NAWA). Komisja będzie rozpatrywać kandydatury w następujących terminach:
  • 1. termin 05.03.2024
  • 2. termin 26.03.2024
  • 3. termin 23.04.2024
  • 4. termin 21.05.2024.
Po tych terminach będziemy prosić osoby zakwalifikowane o potwierdzenie przyjazdu.

ZAPISY/OPŁATY

Ważne
Program Dzień po dniu (Day by day) Wykłady/program kulturalny – opis Poznaj lektorów i wykładowców
Zajęcia w letniej szkole stacjonarnej odbywają się w dni tygodnia od poniedziałku do soboty.
Zajęcia językowe (lektoratowe) są obowiązkowe. Odbywają się także w niektóre soboty (przed południem). Lektoratom towarzyszą warsztaty nt. języka polskiego, literatury, kultury, polskiej nauki, polityki itp. Studenci mają do wyboru kilka cykli warsztatów. W każdym tygodniu trzeba zaliczyć przynajmniej jeden cykl. Wieczorami odbywają się gry językowe i wydarzenia kulturowe. Są one fakultatywne – zachęcamy do zaliczenia co najmniej 2 wydarzeń w tygodniu. W weekendy planowane są wycieczki – są one fakultatywne.

Godzina lekcyjna w czasie kursu trwa 45 min. (kurs obejmuje 4 lekcje kursowe oraz możliwość indywidualnych konsultacji codziennie od poniedziałku do piątku). W niektóre dni wolne (soboty, niedziele, święta) jest organizowany program kulturalny i wycieczki. Program letniej szkoły obejmuje:
• kurs języka polskiego (80 godz. kursowych w wersji stacjonarnej60 godz. w wersji online)
• seminaria „Wiedza o Polsce” – język, literatura, film, teatr, historia, polityka
• program kulturalny
• wycieczki (rzeczywistewirtualne)

Kurs języka polskiego rozpoczyna się testem kwalifikacyjnym, który decyduje o przynależności studenta do danej grupy językowej. Od 21.07 na stronie będą zamieszczone przykładowe zadania testowe, a od 28.07 wzór testu. 1.08.2024 odbędzie się właściwy test plasujący (kwalifikacyjny). Kurs kończy się testem sprawdzającym osiągnięte wyniki. Uczestnictwo w kursie językowym i zaliczenie testu jest poświadczone odpowiednim świadectwem. Szkoła przyznaje również punkty kredytowe za udział w kursie. Program kursu językowego obejmuje:
• intensywną naukę języka polskiego: 4 godziny lekcyjne dziennie, czyli 80/60 godzin lekcyjnych,
• konsultacje językowe: min. 1 godzina lekcyjna dziennie,
• uczestnictwo w grach i zabawach językowych: ok. 20 godzin.

Konsultacje językowe (konwersacje, czytanie i pisanie, wymowa oraz gramatyka) to doskonalenie znajomości języka zgodnie z indywidualnymi potrzebami i zainteresowaniami. Studenci letniej szkoły uczą się również języka polskiego, biorąc udział w grach i zabawach językowych, w teatrzykach szkolnych, turnieju tłumaczy i w redagowaniu czasopisma letniej szkoły. Dodatkowym elementem jest konkurs językowy „Sprawdzian z polskiego”, w którym wybiera się Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. W kwizie biorą udział także wszyscy chętni z całego świata. Sprawdzian będzie organizowany zarówno dla osób przebywających w Cieszynie, jak i dla uczestników wirtualnych. Seminarium „Wiedza o Polsce” to seria popołudniowych wykładów i konwersatoriów, którym towarzyszą programy kulturalne i spotkania. W ramach seminarium oferowane są zajęcia po polsku lub po angielsku, lub po polsku z tłumaczeniem symultanicznym na język angielski. Przeznaczone są zarówno dla osób, które dopiero chcą poznać kulturę, historię i czasy współczesne Polski, jak i dla osób, które na ten temat wiedzą już dużo, ale chcą uzupełniać i rozwijać swoją wiedzę, chcą studiować wybrane, specjalistyczne zagadnienia z języka polskiego (współczesnego i historii języka), kultury i literatury oraz współczesnych i historycznych zagadnień społeczno-politycznych Polski. Spotkania seminaryjne mają pokazać, czym żyje Polska, co jest ważne dla Polaków i co Polska ma do zaoferowania zagranicy.

Oba programy zawierają zarówno wykłady i seminaria prowadzone stacjonarnie, a w wersji online: będą miały częściowo charakter kontaktowy, z bezpośrednią obecnością wykładowcy w czasie rzeczywistym, a częściowo będą to zajęcia wcześniej przygotowane i nagrane, do odtworzenia w dowolnym czasie wybranym przez uczestników (asynchronicznie). Uczestnictwo w seminarium „Wiedza o Polsce” i zaliczenie poszczególnych tematów jest poświadczone odpowiednim świadectwem, które daje możliwość starania się o punkty kredytowe. Program kulturalny obejmuje:
• propozycje filmowe z legalnych źródeł kultury,
• spotkania muzyczne i wskazania do koncertów (polska muzyka dawna, klasyczna, ludowa, tańce polskie, współczesna polska muzyka młodzieżowa),
• zwiedzanie muzeów i galerii (rzeczywiste i wirtualne),
• spotkania ze znanymi Polakami (politycy, dziennikarze, artyści, pisarze).

Program turystyczny (rzeczywisty i wirtualny)

Program turystyczny obejmuje przygotowane specjalnie dla uczestników letniej szkoły wycieczki: Cieszyn – piękne miasteczko na polsko-czeskiej granicy u stóp gór Beskidów, gdzie tradycyjnie odbywa się letnia szkoła stacjonarna, Oświęcim, Górny Śląsk, Beskidy, Kraków. W czasie stacjonarnych i wirtualnych wycieczek uczestnicy spotkają się z osobami, które o tych miejscach opowiedzą z sercem i pasją.

Obiecujemy, że z nami nie będziecie się nudzić. Południe Polski Was zachwyci!