Letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej

LETNIA SZKOŁA 2022

Letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej UŚ w tym roku odbędzie się:–  stacjonarnie – w siedzibie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie przez 4 tygodnie: 1-28.08.2022online, w przestrzeni wirtualnej – przez 3 tygodnie: 1-21.08.2022.Spotkanie organizacyjne odbędzie się 1.08.2022wieczorem o godz. 20.00 w Cieszyniepo południu o 14.00 onlinena stronie pojawi się link do spotkania.

NABÓR TRWA DO 25 CZERWCA 2022 ROKU.

OGŁOSZENIE WYNIKÓW: 3 LIPCA 2022 ROKU.

Dla studentów i pracowników wyższych uczelni ogłoszono konkurs w Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) – w konkursie można się ubiegać o miejsce stypendialne (bezpłatny udział w kursie wraz z noclegiem i wyżywieniem oraz kieszonkowe w wersji stacjonarnej; bezpłatny udział w kursie w wersji online).Godzina lekcyjna w czasie kursu trwa 45 min. (kurs obejmuje 4 lekcje kursowe oraz możliwość indywidualnych konsultacji codziennie od poniedziałku do piątku). W niektóre dni wolne (soboty, niedziele, święta) jest organizowany program kulturalny i wycieczki. Program letniej szkoły obejmuje:

• kurs języka polskiego (80 godz. kursowych w wersji stacjonarnej60 godz. w wersji online)
  • seminaria „Wiedza o Polsce” – język, literatura, film, teatr, historia, polityka
  • program kulturalny
  • wycieczki (rzeczywiste i wirtualne)

Kurs języka polskiego rozpoczyna się testem kwalifikacyjnym, który decyduje o przynależności studenta do danej grupy językowej. Od 15.07 na stronie będą zamieszczone przykładowe zadania testowe, a od 28.07 wzór testu. 1.08.2021 odbędzie się właściwy test plasujący (kwalifikacyjny): stacjonarnie w salach UŚ, wirtualnie (zostanie udostępniony link). Kurs kończy się testem sprawdzającym osiągnięte wyniki. Uczestnictwo w kursie językowym i zaliczenie testu jest poświadczone odpowiednim świadectwem. Szkoła przyznaje również punkty kredytowe za udział w kursie. Program kursu językowego obejmuje:

• intensywną naukę języka polskiego: 4 godziny lekcyjne dziennie, czyli 80/60 godzin lekcyjnych,
  • konsultacje językowe: min. 1 godzina lekcyjna dziennie,
  • uczestnictwo w grach i zabawach językowych: ok. 20 godzin.

Konsultacje językowe (konwersacje, czytanie i pisanie, wymowa oraz gramatyka) to doskonalenie znajomości języka zgodnie z indywidualnymi potrzebami i zainteresowaniami. Studenci letniej szkoły uczą się również języka polskiego, biorąc udział w grach i zabawach językowych, w teatrzykach szkolnych, turnieju tłumaczy i w redagowaniu czasopisma letniej szkoły. Dodatkowym elementem jest konkurs językowy „Sprawdzian z polskiego”, w którym wybiera się Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. W kwizie biorą udział także wszyscy chętni z całego świata. Sprawdzian będzie organizowany zarówno dla osób przebywających w Cieszynie, jak i dla uczestników wirtualnych. Seminarium „Wiedza o Polsce” to seria popołudniowych wykładów i konwersatoriów, którym towarzyszą programy kulturalne i spotkania. W ramach seminarium realizowane są dwa programy:

• program popularny – przeznaczony dla osób, które dopiero chcą poznać kulturę, historię i czasy współczesne Polski oraz dla uczestników, którzy nie są studentami slawistyk lub polonistyk, zajęcia po polsku i po angielsku
  • program akademicki – przeznaczony dla studentów slawistyk i polonistyk oraz osób, które pragną studiować wybrane, specjalistyczne zagadnienia z języka polskiego, z kultury, historii i współczesnych zagadnień społeczno-politycznych Polski. Zajęcia w tym programie są prowadzone w języku polskim.

Oba programy będą zawierały zarówno wykłady i seminaria prowadzone stacjonarnie, a w wersji online: będą miały częściowo charakter kontaktowy, z bezpośrednią obecnością wykładowcy w czasie rzeczywistym, a częściowo będą to zajęcia wcześniej przygotowane i nagrane, do odtworzenia w dowolnym czasie wybranym przez uczestników (asynchronicznie).Uczestnictwo w seminarium „Wiedza o Polsce” i zaliczenie poszczególnych tematów jest poświadczone odpowiednim świadectwem, które daje możliwość starania się o punkty kredytowe. Program kulturalny obejmuje:

• propozycje filmowe z legalnych źródeł kultury,
  • spotkania muzyczne i wskazania do koncertów (polska muzyka dawna, klasyczna, ludowa, tańce polskie, współczesna polska muzyka młodzieżowa),
  • zwiedzanie muzeów i galerii (rzeczywiste i wirtualne),
  • spotkania ze znanymi Polakami (politycy, dziennikarze, artyści, pisarze).

Program turystyczny (rzeczywisty i wirtualny)Program turystyczny obejmuje przygotowane specjalnie dla uczestników letniej szkoły wycieczki: Cieszyn – piękne miasteczko na polsko-czeskiej granicy u stóp gór Beskidów, gdzie tradycyjnie odbywa się letnia szkoła stacjonarna, Oświęcim, Górny Śląsk, Beskidy, Kraków. W czasie stacjonarnych i wirtualnych wycieczek uczestnicy spotkają się z osobami, które o tych miejscach opowiedzą z sercem i pasją. Obiecujemy, że z nami nie będziecie się nudzić. Południe Polski Was zachwyci!

Zapisy/opłaty Wykłady/program kulturalny – opis Poznaj lektorów i wykładowców