I Międzynarodowa Konferencja Magistrantów Obcokrajowców

W dniu 23.05.2013 na Wydziale Filologicznym odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Magistrantów Obcokrajowców. Uroczystość swą obecnością zaszczycili promotorzy i opiekunowie magistrantów: dr hab. prof. UŚ Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej, dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak, kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich, dr hab. prof. UŚ Krzysztof Uniłowski, zastępca dyrektora Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego, dr hab. prof. UŚ Artur Rejter z IJP oraz dr hab. prof. UŚ Marek Pytasz i dr hab. prof. UŚ Jan Jakóbczyk z INoLP.

W konferencji swoje referaty wygłosili studenci z Kazachstanu, Kirgistanu, Ukrainy, Białorusi, Rosji oraz Gruzji. Dla wielu z nich było to pierwsze wystąpienie naukowe pozwalające im przygotować się do obron prac magisterskich, ale też przedstawić słuchaczom swój punkt widzenia na różne zjawiska z polskiej literatury i polskiego języka. Tematyka referatów była bardzo zróżnicowana – od zagadnień poświęconych literaturze polskiej (współczesnej i dawnej), poprzez polską kinematografię, aspekty tożsamości narodowej oraz wątki filozoficzne w literaturze i języku polskim.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem studentów polskich i zagranicznych, referaty zaś stały się przyczynkiem do dyskusji z udziałem zgromadzonej na sali publiczności.

Majowa konferencja jest pierwszą z cyklu planowanych spotkań naukowych zainaugurowanych Koło Naukowe Studentów Obcokrajowców „Wieża Babel”, działające przy Katedrze Międzynarodowych Studiów Polskich i współpracujące ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej. Konferencję organizowały ze studentami opiekunki Koła: mgr Agnieszka Tambor i mgr Magdalena Knapik.

Zobacz: program konferencji.