Czytaj po polsku. Tom 01. Bolesław Prus „Kamizelka”, „Z legend dawnego Egiptu”. Materiały pomocnicze do nauki języka polskiego jako obcego. Edycja dla początkujących (poziom A1/A2)

Oprac. Hajduk-Gawron Wioletta, red. serii Cudak Romuald, Hajduk-Gawron Wioletta, Tambor Jolanta

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Katowice 2014 (wyd. I, 2003)

Kamizelka:

Z legend dawnego Egiptu:

  Kamizelka to jedna z najpopularniejszych nowel Bolesława Prusa, uznana za arcydzieło polskiej nowelistyki. Tekst został zaadaptowany w przystępny sposób, aby studenci będący na poziomie A2 mogli zrozumieć treść, a następnie doskonalić umiejętności językowe przez ćwiczenia gramatyczne i leksykalne. Opracowanie noweli Z legend dawnego Egiptu powstało z myślą o studentach początkujących (A1). Nowela nie zawiera wątków ściśle związanych z kulturą polska, ale pokazuje uniwersalność polskiej literatury. W opracowaniu zastosowano stały układ: ćwiczenia przygotowujące do lektury oraz seria zadań wykorzystujących materiał leksykalny i gramatyczny, który pojawił się w przeczytanym tekście.

PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA

*KAMIZELKA
1. Napisz antonimy (wyrazy o przeciwnym znaczeniu).
Wzór: dobry – zły

chudnąć – ………………..
tęgi – ………………..
luźna – ………………..
chory – ………………..

2. Ułóż zdania z podanymi w ćwiczeniu 1. słowami.

3. Zapamiętaj!
na początku, na końcu + Gen. (maja, lipca, ale lutego) w + Loc.(maju, ale lutym, listopadzie)
Odpowiedz, w jakim miesiącu:
– rozpoczyna się rok szkolny w Polsce / w twoim kraju?
– rozpoczyna się rok akademicki Polsce / w twoim kraju?
– są Święta Bożego Narodzenia?
– jest Nowy Rok?
– jest Wielkanoc w tym roku?
– są wakacje w Polsce / w twoim kraju?
– są twoje urodziny?

4. Przeczytaj tekst opowiadania i na tej podstawie spróbuj to powiedzieć.
Jesteś lekarzem. Pan jest twoim pacjentem. Powiedz swemu pacjentowi, co powinien, a czego nie powinien robić.

*Z LEGEND DAWNEGO EGIPTU
1. Czy pamiętasz, co znaczą te słowa.

legenda – ………….
kraj / państwo – ………….
władca /pan czegoś – ………….
dynastia – ………….
edykt – ………….
faraon – ………….
piramida – ………….
pierścień – ………….
astrolog – ………….
świątynia – ………….

2) W których znaczeniach te wyrazy zostały użyte w tekście?
surowy
– nie jest ugotowany (np. surowe mięso)
– dużo wymaga od innych (np. surowy nauczyciel)
zamknąć oczy
– nie patrzeć
– umrzeć

3. Spróbuj powiedzieć, czym jest legenda? Czy znasz legendę związaną z twoim miastem lub krajem? Spróbuj ją napisać.