Czytaj po polsku. Tom 09. Katarzyna Grochola „Zdążyć przed pierwszą gwiazdką”. Materiały pomocnicze do nauki języka polskiego jako obcego. Edycja dla średnio zaawansowanych (poziom B1/B2)

Oprac. Hajduk-Gawron Wioletta, red. serii Cudak Romuald, Hajduk-Gawron Wioletta, Tambor Jolanta

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Katowice 2016 (wyd. I, 2013)

dążyć przed pierwszą gwiazdką:

Niniejszy tom zawiera opowiadanie, którego główną bohaterką jest Natalia. Kobieta wspomina szczęśliwe dzieciństwo i trudne życie po rozwodzie rodziców, a zbliżające się Boże Narodzenie sprzyja wewnętrznym przemianom. Opracowanie zawiera ćwiczenia podzielone według poszczególnych sprawności: rozumienie tekstu, poprawność gramatyczna, pisanie oraz mówienie. Wszystkie ćwiczenia wykorzystują materiał użyty w tekście oryginalnym, a korzystanie z opowiadania zostało ułatwione poprzez odnośniki do kolejnych wersów. W części ćwiczeniowej znajduje się bogaty materiał skoncentrowany wokół tematyki bożonarodzeniowej (między innymi propozycje muzyczne).

PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA

1. Napisz zdrobnienia od podanych rzeczowników, a następnie odszukaj je w tekście.

dom –
gwiazda –
ogród –
pudło –
dzwonek –
córka –
tata –

2. Podaj bezokoliczniki czasowników, od których pochodzą te wyrazy (imiesłowy), zastanów się, co one znaczą, a następnie, w razie wątpliwości, sprawdź znaczenie słów w słowniku.

uduchowiony –
pogodzony –
chlipiący –
wycieńczony –
sponiewierany –
przymocowana –
stłumiony –

3. Napisz i powiedz, kiedy w Polsce obchodzi się poniższe święta. A kiedy w twoim kraju?

Dzień Matki –
Dzień Ojca –
Dzień Dziadka –
Dzień Babci –
Dzień Dziecka –
Dzień Kobiet –
Dzień Mężczyzn –

4. Spróbuj to powiedzieć.

Ułóż kilka pytań, na które mogliby odpowiedzieć ojciec i matka Natalii. Zadaj pytanie koleżance/koledze.
Jesteś matką Natalii, opowiedz, dlaczego zostałaś sama z córką.
Jak potoczą się losy Natalii, Łukasza i psa.
Przeczytaj fragment (w.365-374) – jak polska tradycja wigilijna jest tu opisana?