Grudniowe zajęcia wykładowców z zagranicznych polonistyk

20-12-2017

Grudzień okazał się intensywnym dydaktycznie miesiącem dla studentów międzynarodowych studiów polskich i słuchaczy Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego prowadzonych. Gośćmi Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich i Szkoły Języka i Kultury Polskiej byli wykładowcy, którzy przyjechali na Uniwersytet Śląski w ramach programu Erasmus Plus (K107 – czyli programu dotyczącego krajów spoza UE). Od 11-16 grudnia odwiedził Wydział Filologiczny dr Predrag Obućina z Uniwersytetu w Belgradzie, który odbył cykl seminariów na temat rodziny języków słowiańskich dla studentów msp oraz dla studentów uczących się języków serbskiego i chorwackiego w Instytucie Filologii Słowiańskiej. Piątkowe popołudnie dr P. Obućina spędził ze słuchaczami Studiów Podyplomowych, omawiając z nimi typowe trudności południowych Słowian w uczeniu się języka polskiego. Predrag Obućina, dziś pracownik polonistyki belgradzkiej 20 lat temu był uczestnikiem letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie, konfrontował więc też swoje doświadczenia przyswajania języka polskiego z dwóch stron nauczycielskiego pulpitu: aktualne lektorskie z wcześniejszymi studenckimi. Kolejny tydzień (18-22 grudnia) to wizyta dr Agnieszki Szamborskiej z Uniwersytetu Studiów Zagranicznych „Hankuk” w Seulu w Korei Południowej, która swój pobyt rozpoczęła od seminarium dla studentów filologii angielskiej z programem tłumaczeniowym koreańskim – kierunku, który w tym roku został otwarty w Instytucie Języka Angielskiego. Opowieść o słowach kluczach w języku koreańskim wywołała lawinę studenckich pytań. Kolejne dni dr A. Szamborska spędziła w Katowicach, prowadząc ćwiczenia dla słuchaczy Studiów Podyplomowych i studentów z polonistycznej specjalności „Nauczanie polonistyczne wśród cudzoziemców” na temat specyfiki nauczania języka polskiego Koreańczyków – ich kłopotów z przyswajaniem niektórych polskich głosek i form gramatycznych oraz seminarium o ciekawych aspektach kultury koreańskiej, o koreańskiej grzeczności i honoryfikatywnej etykiecie dla studentów Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich. Odwiedziny wykładowców z zaprzyjaźnionych zagranicznych polonistyk są niezwykle cennym doświadczeniem dydaktycznym dla studentów, którzy uczą się języków i poznają polską kulturę w kontekście międzynarodowym.