O letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej słów kilka (sierpień 2007)

20-04-2017

Jak co roku, w sierpniu Cieszyn staje się miastem jeszcze bardziej międzynarodowym, w tym miejscu styku wielu kultur i różnorodnych prądów historii. 31 sierpnia 2007 roku ruszyła kolejna, już 17 letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej. Uroczyste rozpoczęcie kursu uświetnił wykład inauguracyjny profesor Małgorzaty Kity pt. …to miłosne świergotanie. Tekstotwórcza moc miłości.

Letnia szkoła to zarówno bardzo intensywne zajęcia językowe, które odbywają się w godzinach dopołudniowych, jak również popołudniowe seminaria dotykające zagadnień lingwistycznych, literackich, historycznych, kulturowych, gospodarczo-politycznych i in. Wieczorny program obfituje w szereg interesujących imprez kulturalnych, zaczynając od spotkań z wieloma ciekawymi ludźmi, m.in. z dr. Janem Olbrychtem, posłem do Parlamentu Europejskiego, poprzez koncerty muzyki poważnej (festiwal „Viva il canto”, arie i pieśni w wykonaniu tenora Jarosława Wewióry, któremu akompaniowała Katarzyna Rzeszutek), koncerty muzyki współczesnej – niezapomniany występ wieloletniego przyjaciela Szkoły – Ireneusza Dudka, a na występie zespołu „Karlik”, którego członkowie zostali honorowymi członkami Stowarzyszenia Sympatyków Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ i kilka dni później kabaretu „Długi” kończąc. Niektóre wieczory uzupełniają gry i zabawy językowe, które zawsze cieszą się dużą popularnością wśród studentów (w tym roku są to np. walentynki, karaoke) oraz filmy (ukazujące panoramę współczesnego kina polskiego), m.in. Jasminum, Plac Zbawiciela, Skazany na bluesa, Karol – człowiek, który został papieżem. Oprócz bardzo intensywnego programu w ciągu tygodnia, studentów czeka moc atrakcji na różnorodnych weekendowych wycieczkach, tegoroczne to kolejno: 1) Wisła, Szczyrk, Ustroń; 2) skansen w Chorzowie, zwiedzanie Browarów Tyskich, 3) oglądanie Muzeum Wnętrz Pałacowych w Pszczynie oraz Państwowego Muzeum Auchwitz-Birkenau, 4) Kraków (m.in.: Wawel, Rynek, Kościół Mariacki). Dodatkowo w trakcie trwania letniej szkoły, organizowane są również w dniach 14-28 sierpnia 2007 r. warsztaty polonistyczne, które skierowane są do nauczycieli języka polskiego jako obcego.

Największe medialne imprezy letniej szkoły, które tradycyjnie odbywają się 15 sierpnia to dyktando dla obcokrajowców Sprawdzian z polskiego oraz Wieczór Narodów, na którym przedstawiciele wszystkich krajów obecnych w letniej szkole krótko prezentują swoją kulturę i tradycję. Sprawdzian z polskiego w tym roku odbył się już po raz dziesiąty. W jury zasiedli: dr hab. Jolanta Tambor (przewodnicząca jury), dr hab. Aldona Skudrzyk (autorka dyktanda), dr hab. Romuald Cudak, dr Aleksandra Achtelik oraz Cudzoziemscy Mistrzowie Języka Polskiego z lat 2006 i 2000 – Marina Bandura (z Rosji) oraz Helena Kazancewa (z Białorusi). Ostatecznie najlepiej znającym meandry polskiej ortografii i interpunkcji, zdobywcą tytułu Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego został Oleg Ershov z Rosji. Jury wyłoniło również troje wicemistrzów: I wicemistrzem została Oksana Kuryło z Ukrainy, a II wicemistrzami byli ex aequo Vladzislav Revutski z Białorusi i Jana Giblova ze Słowacji. Tuż po „zmaganiach z gżegżółką” mieszkańcy Cieszyna mogli zobaczyć barwny korowód ponad 30 państw, które zaprezentowały się na Wieczorze Narodów na cieszyńskim Rynku. Byli to kolejno studenci z Ukrainy, Kazachstanu, Mołdawii, Nigerii, Estonii, Włoch i Hiszpanii, Chorwacji, Japonii, Bułgarii, Egiptu, USA, Serbii, Chin, Australii, Rumunii, Niemiec, Szwajcarii, Macedonii, Belgii, Palestyny, Kanady, Francji, Rosji, Armenii, Norwegii, Węgier, Litwy, Luksemburgu, Irlandii, Łotwy, Wielkiej Brytanii oraz Białorusi. Przybyli na cieszyński Rynek mieszkańcy i goście miasta mieli okazję nie tylko zapoznać się z muzyką, historią i kulturą, strojami ludowymi naszych studentów, ale i spróbować ich potraw narodowych (dzięki zaprzyjaźnionym ze Szkołą restauracjom, m.in: pizzerii Żak, hotelowi Orbis, restauracji Targowa i restauracji „Mexicobar” itp.) oraz nauczyć się języków obcych, np. witać się i liczyć w języku yoruba. Jako reprezentant Polski wystąpił Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”, dzięki któremu nauczyliśmy się tańczyć poloneza i trojaka.

Warto wspomnieć również o wieczorze poetyckim, który w tym roku poświęcony był twórczości tragicznie i przedwcześnie zmarłego Rafała Wojaczka. Również jego poezji poświęcony został od lat cieszący się dużą popularnością Turniej Tłumaczy, w ramach którego uczestnicy kursu muszą przetłumaczyć na własny lub inny języka utwór Dotknąć.

Letnia szkoła języka literatury i kultury polskiej trwa do 28 sierpnia 2007 roku. Z pewnością te cztery tygodnie to czas wytężonej pracy nad poznawaniem i szlifowaniem polszczyzny, ale to również czas wspaniałej zabawy i wielu międzynarodowych długotrwałych znajomości. O unikalnym charakterze tego kursu świadczy choćby fakt powrotu naszych studentów w latach następnych. Zdarzają się weterani Cieszyna, którzy od lat przyjeżdżają, by tu uczyć się polskiego i miło spędzić swoje wakacje, do najwytrwalszych naszych studentów należą: Björn Svindseth, którego gościmy po raz 8 i John Abramovich, który jest z nami już 10 raz!