Poszła Koreanka do Koszęcina – warsztaty wokalno-taneczne z elementami wiedzy o Polsce (5-17 lutego 2017)

25-04-2017

Od 5 do 17 lutego Szkoła Języka i Kultury Polskiej oraz Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich prowadzą zajęcia realioznawcze dla grupy studentów koreańskiej polonistyki, którzy uczestniczą w warsztatach wokalno-tanecznych organizowanych na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny w siedzibie zespołu w Koszęcinie. Jest to druga już odsłona warsztatów, na Śląsku po raz kolejny uczą się studenci polonistyki Koreańskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych HUFS w Seulu, którzy na co dzień są także członkami koreańskiego zespołu „Mazurka” specjalizującego się w wykonywaniu polskich pieśni i tańców. Oprócz warsztatów tanecznych i wokalnych, studenci biorą udział w intensywnym kursie języka polskiego, który ma im pomóc w jeszcze lepszym zrozumieniu polskiej kultury. Zajęcia lektoratowe w Koszęcinie prowadzą: dr hab. Aleksandra Achtelik, dr Marcin Maciołek, mgr Karolina Graboń, mgr Kinga Groszewska i mgr Agata Rudzińska. Zajęcia obejmują najważniejsze elementy gramatyczne oraz komunikacyjne z wykorzystaniem tekstów najpopularniejszych polskich piosenek i pieśni ludowych. 15 lutego 2017 roku członkowie zespołu Mazurka gościć będą na Wydziale Filologicznym UŚ w Katowicach. W murach uczelni powitają ich prof. dr hab. Jolanta Tambor, dyrektor SJiKP UŚ, dr hab. prof. UŚ Magdalena Pastuch, prodziekan ds. promocji i współpracy z otoczeniem Wydziału Filologicznego UŚ oraz dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak, kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ. Koreańscy studenci spotkają się ze swoimi kolegami, studentami międzynarodowych studiów polskich. Wysłuchają interaktywnego wykładu „W 90 minut dookoła Polski” prowadzonego przez mgr Magdalenę Knapik, krótkich prezentacji przygotowanych przez studentów msp, wezmą udział w warsztatach kulinarnych, na których nauczą się, jak przygotować wybrane polskie potrawy, a także zaprezentują sposób przygotowania koreańskiego sushi. Po spotkaniu studenci zwiedzą Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką oraz najważniejsze miejsca w Katowicach.

Projekt prowadzony jest w ramach współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny. Uniwersytet Śląski od wielu lat intensywnie współpracuje z Uniwersytetem Hankuk w Seulu, czego dowodem są regularne wymiany studenckie, wspólne projekty oraz wymiana kadry akademickiej (w roku 2011/2012 prof. Magdalena Pastuch gościła na HUFS jako visiting profesor).

Zobacz: http://www.wykop.pl/link/3625945/studenci-polonistyki-z-korei/