Szkoła i Katedra na polonistyce w Kurytybie (Brazylia)

30-10-2013

W październiku 2012 roku w czasie wizyty JM Rektora UŚ, prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia w Brazylii nastąpiło uroczyste podpisanie bilateralnej umowy między Federalnym Uniwersytetem Parany w Kurytybie a Uniwersytetem Śląskim. Umowa została zainicjowana przez polonistykę kurytybską (powstałą 4 lata temu po wieloletnich staraniach Polonii stanu Parana), a ze strony UŚ przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej oraz Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich. Młoda brazylijska polonistyka (należy dodać, iż jedyna w Brazylii) rozwija się od chwili powstania bardzo prężnie, ma po kilkanaście osób na każdym roku.
     W dniach 29 czerwca – 16 lipca na zaproszenie kurytybskiej kadry polonistycznej przebywali na UFPR dr hab. prof. UŚ Jolanta Tambor oraz dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak, odbywając dwa 12-godzinne cykle seminariów i uczestnicząc z referatami w dwóch konferencjach, z których jedna była poświęcona Śląskowi, druga zaś – z okazji Roku Juliana Tuwima – Skamandrowi. Ważną częścią wizyty były też spotkania robocze, w czasie których uściślono zakres współpracy, zakreślono plany na przyszłość – wymiany studentów i doktorantów, wzajemne gościnne wykłady, wspólne tłumaczenia i publikacje, konferencje itp. Dwa południowe stany Brazylii: Parana ze stolicą w Kurytybie i Santa Catarina ze stolicą we Florianopolis są niezwykłym miejscem dla językoznawców, etnologów, socjologów, kulturoznawców, choćby ze względu na niezwykle liczną i niezwykle zróżnicowaną Polonię (w tym w dużej mierze o korzeniach śląskich), ale także np. dla literaturoznawców (ogromną popularnością cieszy się obecnie twórczość poetycka Paola Leminskiego – brazylijskiego poety o polskich korzeniach, piszącego po portugalsku).
     Ślady polskie i to bardzo wyraźne i widoczne są w Brazylii wszędzie: w domach, parkach, w kuchni, zabytkach, w duszach. Podążanie nimi jest fascynującą przygodą.