XVIII letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie (sierpień 2008)

20-04-2017

XVIII letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie dobiegła już końca. Podczas miesięcznego kursu języka polskiego przedstawiciele prawie 30 krajów świata uczestniczyli w zajęciach językowych, a także w popołudniowych seminariach prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego. Uczestnicy letniej szkoły podnosili swoje kwalifikacje językowe oraz poznawali wybrane zagadnienia z zakresu polskiej literatury i kultury oraz systemu gramatycznego i leksykalnego polszczyzny. Studenci wysłuchali wykładów wielu wybitnych specjalistów, m.in.: prof. dra hab. Tadeusza Miczki, prof. dra hab. Józefa Olejniczaka, prof. dra hab. Marka Pytasza, prof. dra hab. Stefana Szymutki, dr hab. Ewy Sławkowej, prof. dr hab. Ewy Wąchockiej, dr hab. Aleksandry Janowskiej, dr hab. Małgorzaty Nitki, dra hab. Artura Rejtera, dr hab. Jolanty Tambor, dr Aleksandry Achtelik, dr Agnieszki Madei, dr Grażyny Maroszczuk, dra Marka Piętki, dr Bożeny Szałasty-Rogowskiej, dr hab. Aldony Skudrzyk oraz dr Magdaleny Pastuchowej.

Oprócz seminariów i zajęć językowych organizatorzy przygotowali dla uczestników letniej szkoły także bogatą ofertę kulturalną. Studenci mogli obejrzeć znakomite polskie filmy (Jasminum w reż. Jana Jakuba Kolskiego, Lejdis w reż. Tomasza Koneckiego, Kanał w reż. Andrzeja Wajdy), spotkać się z prof. Krzysztofem Zanussim (znakomitym reżyserem i wykładowcą Wydziału Radia i Telewizji UŚ) i obejrzeć kilka jego filmów. Oprócz oglądania filmów studenci mieli równie z okazję wysłuchać wykładów i pogadanek związanych z filmem. Ogromne zaciekawienie wzbudził „Dzień z animacjami filmowymi”, który zorganizowała Agnieszka Tambor – pracownik Instytucji Filmowej Silesia-Film. Studenci poznali historię polskiej (ale nie tylko polskiej animacji), dowiedzieli się: „po co nam efekty specjalne?” i mogli zobaczyć na dużym ekranie kilka najlepszych dzieł polskiego filmu animowanego w tym: Katedrę Tomasza Bagińskiego oraz Czerwone i czarne Witolda Giersza.

W Cieszynie było też sporo dobrej muzyki: mogliśmy wysłuchać recitalu arii i pieśni Dłoń wiatru w wykonaniu Jarosława Wewióry przy akompaniamencie Katarzyny Rzeszutek. Z kolei recital Wiktorii Łuniakiny – studentki letniej szkoły – uświetnił wieczór poezji Zbigniewa Herberta. W ostatni weekend wszyscy wybrali się na Międzynarodowy Festiwal „Viva il canto” do Kościoła Jezusowego w Cieszynie, by posłuchać Oratorium Mesjasz Georga Friedricha Haendla. Cykl seminaryjno-wykładowy zakończył 25 sierpnia dr Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego.