Boże Narodzenie za pasem… Spotkanie dla cudzoziemców w UŚ

17-12-2021

15 grudnia 2021, tym razem niestety online, miało miejsce niezwykłe wydarzenie, jakim jest zawsze spotkanie obcokrajowców studiujących i pracujących w UŚ przed Bożym Narodzeniem, organizowane przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej. Cudzoziemcy poznają polskie zwyczaje, tradycje i obrzędy świąteczne. Prezentację od wielu lat przedstawia Magdalena Knapik, opowiadając o pysznych wigilijnych potrawach, o atmosferze pasterki, o regionalnych różnicach w otrzymywaniu prezentów. Końcowy kwiz 100% studentów rozwiązało na 100% !!!
Spotkanie zaszczycili w tym roku wyśmienici goście: prorektor ds. współpracy krajowej i zagranicznej, prof. Tomasz Pietrzykowski, dziekan Wydziału Humanistycznego, prof. Adam Dziadek, prodziekan WH ds. badań naukowych, prof. Leszek Drong, pełnomocnik dziekana WH ds. umiędzynarodowienia, prof. Rafał Borysławski, dyrektorki kierunków: dr Ewa Biłąs-Pleszak i dr Wioletta Hajduk-Gawron, dyrektorka Działu Współpracy z Zagranicą, Agata Wójcik, wielu wykładowców z Wydziału Humanistycznego i ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej. Nagranie życzenia i słowa otuchy przesłała prorektorka ds. kształcenia i studentów, prof. Katarzyna Trynda.
Oczywiście, najważniejsi byli studenci – zgromadzeni w liczbie ok. 200! Słuchacze kursu przygotowawczego do studiów w języku polskim prowadzonego przez Szkołę, studenci międzynarodowych studió polskich oraz różnych kierunków wszystkich wydziałów UŚ, którzy uczą się w Szkole języka polskiego, zagraniczni wykładowcy UŚ. Swoją obecnością zaszczyciła nas Regiane Czerwiński, dawna studentka Szkoły i WH, dziś lektorka języka polskiego w Kurytybie w Brazylii, pojawili się studenci polonistyki Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych Hankuk (HUFS) w Seulu w Korei Południowej, których w Seulu uczy obecnie polskiego oddelegowana z UŚ Kinga Groszewska.
Niezwykłą atrakcją spotkania było obejrzenie i „wysłuchanie” miganej kolędy w wykonaniu słuchaczy kursu przygotowawczego, którzy 10.12 uczestniczyli w Cieszynie w Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami.
Po spotkaniu wirtualnym były realne prezenty – na uczestników w miejscach ich zamieszkania czekały paczki z potrawami wigilijnymi i świątecznymi słodyczami.
Część studentów mogła pojechać do domów, część zostanie w akademikach – bądźmy wszyscy razem z sobą ciepłymi myślami.