Spotkanie z Lipskiem – 19-26.03.2022

09-04-2022

Nareszcie! – to słowo towarzyszyło nam od momentu, w którym dowiedziałyśmy się, że możemy wyjechać do Lipska (w ramach wymiany pracowników w programie Erasmus), aby przez tydzień na Uniwersytecie Lipskim prowadzić zajęcia dla studentów kursu intensywnego. Był to pierwszy wyjazd, odkąd zaczęła się pandemia, a wraz z nią obostrzenia utrudniające podróżowanie, dlatego ogromnie ucieszyła nas ta wiadomość.

Na miejsce dotarłyśmy w sobotę w nocy (19.03.2022 r.), więc nie od razu dostrzegłyśmy jego piękno. Jak się później okazało, Lipsk, inaczej zwany „małym Berlinem”, zachęca turystów wspaniałą architekturą, ładem oraz czystością. W wielu miejscach witał nas związany z miastem Jan Sebastian Bach, który tu tworzył i grywał w kościele św. Tomasza.

W niedzielę miałyśmy czas, by spokojnie zlokalizować uniwersytecki budynek, w którym miałyśmy prowadzić zajęcia. Nie da się ukryć – miejsce robi niesamowite wrażenie. Wyglądem przypomina zamek z lodowej krainy, więc nie sposób go nie zauważyć.

Na Uniwersytecie niezwykle ciepło ugościła nas profesorka Danuta Rytel-Schwarz (językoznawczyni, specjalistka języków zachodniosłowiańskich w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu w Lipsku) oraz Agnieszka Zawadzka, germanistka oraz lektorka języka polskiego jako obcego. Czas z lipskimi wykładowczyniami spędziłyśmy m.in. na rozmowach o dalszej współpracy, ale i o atrakcjach Lipska i Saksonii. Wykładowczynie zachęciły nas do spróbowania lipskich potraw, pokazały nam takie miejsca jak Auerbachs Keller – podziemna restauracja, w której przebywał Johann Wolfgang von Goethe i którą później umieścił w swoim dramacie pod tytułem Faust.

Podstawowym powodem naszego lipskiego pobytu były intensywne zajęcia ze studentami polonistyki. Grupa oddana nam pod tygodniową opiekę, którą wspólnie przygotowywałyśmy do egzaminu będącego finałem ich nauki podczas kursu, okazała się wspaniała. Studenci byli zaangażowani, bardzo otwarci i towarzyscy. Dzięki nim, dzięki pracy z nimi odwiedziny w Lipsku na długi czas pozostaną w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że dla naszych lipskich studentów ten tydzień również będzie tkwił we wspomnieniach i… w bardzo dobrych egzaminacyjnych ocenach z języka polskiego.