Sukces studentów SJiKP UŚ na Olimpiadzie Języka Polskiego dla Cudzoziemców (8 kwietnia 2011)

20-04-2017

Jeśli ktoś był przypadkiem 8 kwietnia 2011 roku na katowickim dworcu PKP, jego oczom ukazał się dziwny widok: ledwo zaczęło świtać, a troje studentów Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego siedziało na ławce z książkami do nauki języka polskiego w rękach. Rita Monno z Włoch, Miloš Mijatović z Serbii i David Vardanashvili z Gruzji postanowili stanąć w szranki ze studentami języka polskiego z całej Polski.

Katowice nie mogły wymarzyć sobie lepszych reprezentantów, ponieważ dwoje z nich zajęło pierwsze miejsca na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Polskiego dla Cudzoziemców, zorganizowanej przez Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Politechniki Wrocławskiej. W kategorii dla studentów, których językiem ojczystym jest język słowiański zwyciężył Miloš Mijatović, natomiast w kategorii dla studentów z innym niż słowiański pierwszym językiem wygrała Rita Monno z Włoch. Studenci Szkoły Języka i Kultury Polskiej pokonali reprezentantów Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Krakowskiej czy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina.

Szklarska Poręba, gdzie odbyła się Olimpiada, na dwa dni stała się chyba najbardziej międzynarodowym miastem w Polsce, gromadzącym pasjonatów języka polskiego z całego świata: z Tanzanii, Kamerunu, Syrii, Palestyny, Albanii, Konga, Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Serbii i Włoch. Wszystkich łączyła miłość do Polski, Polaków i naszego języka, dlatego niestraszny im był sam egzamin, który przeraziłby niejednego polskiego studenta. Uczestnicy już pierwszego dnia musieli zmierzyć się z egzaminem pisemnym, który obejmował słuchanie, rozumienie tekstów, zagadnienia gramatyczno-leksykalne oraz tworzenie wypowiedzi pisemnych. W sobotę odbyła się część ustna, podczas której zawodnicy przygotowywali wypowiedź na trzy wylosowane pytania (opis obrazka oraz dwie wypowiedzi na aktualny temat dotyczący polskiej sytuacji politycznej, społecznej, gospodarczej czy kulturalnej).

Po zakończeniu obu części jury udało się na obrady, zaś uczestnicy na w pełni zasłużony – choć aktywny – wypoczynek: wycieczkę po Szklarskiej Porębie oraz po Karpaczu. Malownicza okolica, piękne wodospady oraz zapierające dech w piersiach widoki w pełni zrekompensowały studentom poniesione podczas Olimpiady trudy. A jeśli komuś to nie wystarczyło, wieczorny relaks na basenach i w saunie pomógł odzyskać siły. Wieczorem, podczas uroczystego bankietu, na którym stoły uginały się pod ciężarem jedzenia, wyniki zostały w końcu ogłoszone. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, książki oraz albumy o Polsce oraz dyplomy. Prawie w tym samym momencie rozdzwoniły się telefony: przyjaciele, lektorzy, rodzina – wszyscy chcieli pogratulować zwycięzcom, wszyscy chcieli poznać wyniki. Najpiękniejsza była jednak atmosfera: mimo tego, że każdy przyjechał po to, by się sprawdzić, że każdy miał nadzieję na wygraną – zwyciężyła solidarność studencka i sympatia międzyludzka, która pozwoliła trzymać kciuki za siebie nawzajem i szczerze gratulować uzyskanych wyników. Pożegnanie nie było typowe, gdyż wszyscy: zarówno studenci, jak i opiekunowie, mamy nadzieje, że jeszcze nieraz się spotkamy!

Serdecznie gratulujemy naszym studentom i dziękujemy za tak wspaniałe reprezentowanie Szkoły Języka i Kultury Polskiej, Uniwersytetu Śląskiego oraz Katowic.

Autorem zdjęć jest Oleg Oleinichenko, student z Politechniki Wrocławskiej, któremu serdecznie dziękujemy za udostępnienie pięknych fotografii.

Karolina Graboń