Szkoła Języka i Kultury Polskiej dla cudzoziemców w województwie śląskim

29-11-2021

25.11.2021 odbyła się kolejna, tym razem podsumowująca konferencja w ramach realizacji projektu nr 14/8-2017/OG-FAMI pt. „Wsparcie integracji cudzoziemców w województwie śląskim”. Projekt trwał od roku 2017 i był realizowany w Uniwersytecie Śląskim na mocy umowy między JM Rektorem UŚ i Wojewodą Śląskim przez zespół pracowników i współpracowników Szkoły Języka i Kultury Polskiej.
W trakcie trwania projektu, od roku 2019 Szkoła zrealizowała 98 kursów dla ok. 1500 cudzoziemców, w tym np. 2 pełne edycje kursu przygotowującego do studiów w Polsce, 2 edycje kursu intensywnego, kilkadziesiąt grup kursów semestralnych, comiesięczne kursy przygotowujące do egzaminów certyfikatowych. Osobnym działaniem były warsztaty dla nauczycieli ze szkół województwa śląskiego dotyczące komunikacji międzykulturowej, glottodydaktyki polonistycznej, metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, drugiego, odziedziczonego, dydaktyki języka edukacyjnego w kontekście reemigracji polskiej. W warsztatach wzięło udział 524 nauczycieli.
Warto też podkreślić 80 bloków adaptacyjnych, które przybliżały cudzoziemcom polską etykietę językową i grzeczność pozajęzykową, kulturę polską w jej wymiarze ogólnopolskim i regionalnym, możliwości edukacji w Polsce itp.
Konferencję prowadziła Magdalena Szewczuk-Szturc, dyrektorka Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Działania Szkoły przedstawiały zgromadzonym: prof. dr hab. Jolanta Tambor, koordynatorka, oraz Karolina Graboń, asystentka koordynatorki ds. organizacyjnych oraz Iwona Jarocka z Działu Projektów UŚ. W konferencji w trybie zdalnym wzięli udział wszyscy pracownicy Szkoły.

Prezentacja – mgr K. Groszewska