Absolwenci Podyplomowych Studiów … łączą się

28-04-2024

15.04.2024 odbyła się 1 Międzynarodowa Konferencja Studencka „Krok od Polski, krok do Polski”. Została zorganizowana wspólnie przez 4 absolwentów Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego, lektorów języka polskiego oddelegowanych przez NAWĘ do ośrodków zagranicznych – Dariusza Kasprzyka (Uniwersytet „Alexandru Ioan Cuza” w Jassach, Rumunia), Magdalenę Knapik (Uniwersytet Ilii w Tbilisi, Gruzja), Sabinę Strózik (Uniwersytet w Lizbonie, Portugalia), Justynę Szczepaniak (Uniwersytet w Bukareszcie, Rumunia) ze wsparciem tychże zagranicznych uczelni, Instytutów Polskich, Ambasad. W uroczystej inauguracji wzięły udział Panie Dyrektor Instytutów Polskich w Gruzji i Rumunii oraz wykładowczynie i wykładowcy z polonistyk i slawistyk uniwersyteckich rumuńskich, gruzińskiej i portugalskiej. Do otwarcia konferencji została zaproszona prof. dr hab. Jolanta Tambor, dyrektorka Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego prowadzącej Podyplomowe Studia. W konferencji występowali wykładowcy jako ekspertki i eksperci, ale także studenci, którzy chcieli się popisać swoją wiedzą o Polsce i języku polskim. Spotkanie zakończyło się wielkim studenckim quizem z nagrodami. Szkoła Języka i Kultury Polskiej także nagrody w postaci pomocy do uczenia się polskiego ufundowała.
To pierwsza edycja konferencji, ale zarówno organizatorzy, jak i studenci – uczestnicy mają nadzieję, że doczeka się ona kontynuacji i kolejnych edycji. Konferencja odbyła się online, dlatego mogła zgromadzić tak liczną rzeszę słuchaczy.