Kolejna grupa glottodydaktyków polonistycznych opuszcza mury UŚ

28-04-2024

12 kwietnia 2024 odbyła się uroczystość zakończenia kolejnej edycji trzysemestralnych Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego prowadzonych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Zajęcia rozpoczęły się w październiku 2022 roku i odbywały się prawie całkowicie zdalnie. „Prawie całkowicie”, bo kilka osób zdecydowało się na praktykę stacjonarną w Cieszynie. Zakończenie odbyło się w formule hybrydowej. W Katowicach pojawiła się spora grupa absolwentów, którzy osobiście odebrali swoje świadectwa i jako dodatek do nich pomoce dydaktyczne: zestaw karciany Znajdź pytanie, znajdź odpowiedź, Ortografię bez tajemnic, (Nie)codzienny polski i wybrane pozycje z serii Czytaj po polsku.

Absolwentom świadectwa wręczały: prof. Jolanta Tambor, dyrektorka Szkoły, prof. Aleksandra Achtelik, kierowniczka Studiów Podyplomowych, Magdalena Nowak-Kaczmarek i Katarzyna Szczotka, pełniące funkcje sekretarzy Studiów. Było też wiele osób na ekranie – ci dostali świadectwa wirtualnie, ale zaraz po zakończeniu zostały one włożone do kopert, by mogły powędrować w świat. A już po oficjalnościach odbyła się uroczystość swobodna, zorganizowana przez absolwentów przy czekoladzie studenckiej i lampce morawskiego wina, które przywiózł ze sobą jeden z absolwentów, na co dzień mieszkający i pracujący w Brnie.

Wszystkim życzymy wspaniałych glottodydaktycznych przygód, ciekawych wyjazdów, które pozwolą promować język polski w świecie.