SJiKP UŚ na Śląskim Festiwalu Nauki

10-12-2023

W dniach 9-11 grudnia 2023 r. zorganizowano siódmą już odsłonę Śląskiego Festiwalu Nauki, którego gospodarzem jest tradycyjnie miasto Katowice.

W Festiwalu od początku jego istnienia aktywnie bierze udział również Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ. W tym roku słuchacze kursu przygotowawczego oraz stypendyści Wydziału Humanistycznego UŚ zaprezentowali swój program w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem osób chcących porozmawiać w innych językach i poznać pisownie własnego imienia w różnych alfabetach, a także zagrać w ekologiczne memory.  Atrakcją były  rysunki i nazwy owadów przygotowane przez studentów i ich opiekunów oraz nietypowy poczęstunek – chipsy z jadalnych owadów.

Każdy z gości – od najmłodszych do dojrzałych – mógł znaleźć coś dla siebie, była to doskonała okazja do zapoznania się z różnorodnym światem nauki, muzyki, kina, sportu, wynalazków technicznych, w wielu miejscach toczyły się pasjonujące rozmowy o literaturze, zmianach klimatycznych, sztucznej inteligencji i kosmosie. Pokazywano eksperymenty chemiczne, fizyczne i laserowe.