Spotkanie pt. Jak adaptować tekst literacki? Czy wracamy do idei przepisywania kanonu?

01-12-2022

W czwartek, 24 listopada 2022 roku, w ramach Akademickiego Tygodnia Książki Naukowej odbyło się spotkanie pt. Jak adaptować tekst literacki? Czy wracamy do idei przepisywania kanonu? Miało ono charakter warsztatowy, a poprowadzili je pracownicy Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ – dr Tomasz Gęsina, mgr Anna Gawryś-Mazurkiewicz, mgr Katarzyna Szczotka, mgr Magdalena Nowak-Kaczmarek i mgr Paulina Stasiak. Do udziału w warsztatach zaproszono studentów filologii polskiej oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie. Uczestników podzielono na dwie grupy. Dr Tomasz Gęsina przeprowadził warsztaty pt. Jak kryminalnie zwiedzać Katowice? Licealiści przeczytali fragment powieści Tylko martwi nie kłamią Katarzyny Bondy i opisywali rzeczywiste miejsca na mapie Katowic, które zostały przedstawione w kryminale. Z kolei studenci poznali metody pracy z tekstem literackim oraz sposoby wykorzystania na lekcji map i ilustracji.

Druga grupa spotkała się ze słuchaczami kursu przygotowawczego do studiów w języku polskim. Ideą zajęć była bezpośrednia praca z tekstem noweli pt. Gloria victis Elizy Orzeszkowej. Uczestnicy zostali podzieleni na małe grupy, a każda z nich otrzymała krótki fragment oryginalnego opowiadania i miała za zadanie zaadaptować je na poziom A2. Wsparciem w tym procesie byli kursanci, którzy pomagali uprościć tekst. Oprócz tego, studenci filologii polskiej mieli za zadanie przygotować krótkie ćwiczenie gramatyczne, leksykalne lub fonetyczne inspirowane zaadaptowanym fragmentem. Po warsztatach wywiązała się krótka dyskusja, w której uczestniczyli licealiści. Wszyscy obecni stwierdzili zgodnie, że adaptacja i popularyzacja kanonu polskiej literatury jest niezwykle potrzebna, a praca z tekstem może sprawić przyjemność.