Spotkanie świąteczne w Szkole Języka i Kultury Polskiej UŚ

16-12-2022

15 grudnia 2022 roku odbyło się organizowane przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ spotkanie poświęcone obchodom świąt Bożego Narodzenia oraz tradycjom świąteczno-noworocznym w Polsce. Wzięli w nim udział słuchacze rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia studiów w języku polskim, kursu intensywnego, semestralnego kursu języka polskiego, studenci międzynarodowych studiów polskich oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się prof. Dariusz Rott oraz prof. Bernadeta Niesporek-Szamburska z Wydziału Humanistycznego UŚ, dr Krystian Węgrzynek z Biblioteki Śląskiej, p. Nora Hoffmann z Uniwersytetu im. Martina Lutra w Halle.

Zebranych w auli uczestników powitała – w imieniu dyrekcji i pracowników SjiKP UŚ – prof. Aleksandra Achtelik, wicedyrektor Szkoły, która życzyła wszystkim spokojnych, zdrowych świąt oraz samych pięknych chwili w nowym roku. Kolejnym punktem programu były międzynarodowe jasełka w wykonaniu zagranicznych uczestników kursów języka polskiego pochodzących z Ukrainy, Białorusi, Wietnamu czy Indii. Przedstawienie wzbudziło duże zainteresowanie publiczności, która z uwagą śledziła bardzo żywiołową grę aktorów.

Po przedstawieniu prowadząca spotkanie mgr Magdalena Knapik (SJiKP UŚ) wygłosiła wykład przybliżający najważniejsze zwyczaje i tradycje świąteczne oraz różnice między obchodami Bożego Narodzenia w różnych regionach Polski. Spotkaniu towarzyszył poczęstunek – na stole znalazły się potrawy świąteczne: karp, kapusta z grzybami, pierogi, sałatki, makowiec, piernik i inne słodkości. Jak zwyczaj nakazuje, zebrani goście otrzymali drobne upominki.

Kurs przygotowawczy organizowany jest przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ na zalecenie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.