UŚ uczestnikiem misji NAWA w Argentynie i Brazylii

07-04-2023

Od 17 do 24 marca 2023 r. trwała misja edukacyjna zorganizowana przez NAWA w Brazylii i Argentynie. Członkiniami misji z ramienia Uniwersytetu Śląskiego były prof. dr hab. Jolanta Tambor, pełnomocniczka Rektora UŚ ds. studentów zagranicznych i dyrektorka Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz jej zastępczyni, dr hab. Aleksandra Achtelik, prof. UŚ. W każdym z tych miejsc miały miejsce 2 ważne wydarzenia: spotkanie z Polonią i Targi Edukacyjne.
W Argentynie 17.03 zorganizowano wizytę na Uniwersytecie Buenos Aires (Universidad de Buenos Aires). Przedstawiciele uczelni polskich spotkali się z władzami UBA, z dziekanami wydziałów oraz studentami.
Następnego dnia, 18.03 odbyły się kilkugodzinne Targi Edukacyjne w Domu Polskim, siedzibie Związku Polaków w Argentynie. Po spotkaniu z przedstawicielami Ambasady RP i wielu rozmowach z zainteresowanymi nauką polskiego i po polsku na UŚ obie wykładowczynie odbyły też rozmowy z prezeską i członkiniami PONA – Polskiej Organizacji Nauczycieli Argentyny, która powstała niegdyś przy wyraźnym wsparciu Szkoły – merytorycznym i organizacyjnym.
W Brazylii misja rozpoczęła się z kolei 20.03 od spotkania z Polonią – współorganizowanego z Konsulatem RP w Kurytybie. Na spotkaniu pojawiło się mnóstwo byłych studentów Szkoły (Marcos, Pedrita, Regiane, Mario, Milena, Marcia, Sonia i wielu innych). Spotkanie z nimi było zaszczytem dla profesorek z UŚ, gdyż większość z nich zrobiła i robi w Brazylii kariery – nie tylko polonistyczne.
Kolejny dzień, 21.03 upłynął pod znakiem Targów Salao do Estudante. Stoisko UŚ było oblegane. Zabrakło wręcz materiałów. Zainteresowanie studiami w Polsce wśród Polonii brazylijskiej z roku na rok wzrasta.