Wernisaż wystawy i prezentacja prac uczestników kursu przygotowawczego

03-02-2023

W czasie semestru zimowego 2022/23 słuchacze kursu przygotowawczego do studiów w języku polskim prowadzonego przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ nie mogli narzekać na brak atrakcji. Ostatnich kilka miesięcy upłynęło przede wszystkim pod znakiem intensywnej nauki języka, ale nie tylko – uczestnicy kursu brali udział w licznych wydarzeniach o charakterze kulturalnym, gospodarczym i naukowym.

„Na co komu minerały i skały?” – wernisaż wystawy

Semestr zimowy to też praca nad pierwszymi projektami naukowymi. Kursanci zaangażowali się w niezwykły projekt zatytułowany: „Na co komu minerały i skały”, nadzorowany merytorycznie przez profesora Krzysztofa Szopę, na co dzień związanego z Instytutem Nauk o Ziemi UŚ. Tytułowe minerały i skały zainteresowały młodych badaczy zarówno ze względu na ich piękno, jak i użyteczność. W ramach zajęć poznawali więc ich zastosowanie, pochodzenie i wpływ na nasze życie, a następnie przygotowali koncepcję wystawy oraz opisy okazów w sześciu językach (polskim, angielskim, arabskim, białoruskim, ukraińskim i rosyjskim).

31.01.2023 roku w murach Wydziału Humanistycznego odbył się uroczysty wernisaż tej wystawy. Słuchacze opowiedzieli o kolejnych etapach jej powstawania, trudnościach organizacyjnych i językowych, a także zaprezentowali dokumentację fotograficzno-filmową z przebiegu prac. Skały i minerały można obejrzeć w gablocie umieszczonej przy siedzibie Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.

„Polska smakuje, Śląsk intryguje” – prezentacja prac

Słuchacze kursu zaprezentowali prace przygotowywane w ramach zajęć z wiedzy o Polsce, ukazujące życie codzienne w naszym kraju (poznawanie polskiej kultury, kuchni, historii) oraz sukcesy adaptacyjne, które były ich udziałem w czasie ostatniego półrocza. Z prezentacji można się było dowiedzieć, że dość szybko zadomowili się w regionie, pozwolili nam zobaczyć Śląsk i Zagłębie ich oczami, z niespodziewanej dla Polaków perspektywy. Prezentacje powstawały pod czujnym okiem mgr Magdaleny Knapik – pomysłodawczyni projektu oraz wykładowczyń: mgr Sabiny Strózik i mgr Pauliny Stasiak. Częścią spotkania był też ostatkowy poczęstunek.

„Chleb i sól” – film Damiana Kocura

Uczestnicy kursu mieli okazję obejrzeć premierowy seans filmu pt. „Chleb i sól” – obrazu nagrodzonego m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Po filmie wzięli udział w dyskusji prowadzonej przez filmoznawczynię – dr Agnieszkę Tambor. Rozmowa dotyczyła problematyki rasizmu, wykluczenia, podziałów klasowych i środowiskowych oraz wizerunku Polaków w oczach cudzoziemców.

Mamy nadzieję, że kolejny semestr będzie obfitował w równie ciekawe wydarzenia i spotkania kulturalne.

Prezentacja uczestników kursu przygotowawczego

Kurs przygotowawczy organizowany jest przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ na zalecenie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.