Zajęcia terenowe na kursie przygotowawczym

23-01-2023

Noc Biologów

Co roku w styczniu wszystkie polskie uczelnie organizują wydarzenie naukowe – Noc Biologów – mające promować nauki przyrodnicze. Grupy kursu przygotowawczego do studiów w języku polskim prowadzonego przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ także wzięły udział w tej interesującej akcji. W czasie prelekcji, spotkań i warsztatów słuchacze kursu mogli zgłębić tajemnice fauny i flory, zobaczyć wyposażenie laboratoriów oraz porozmawiać z naukowcami o ich codziennej pracy.

Noc Biologów była doskonałą okazją do zapoznania się z badaniami naukowymi prowadzonymi przez Uniwersytet Śląski.

Wycieczka edukacyjna do Będzina

Dnia 20 stycznia 2023 roku słuchacze  kursu przygotowawczego do studiów w języku polskim prowadzonego przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ uczestniczyli w zajęciach terenowych. Tym razem odwiedzili jedno z miast Zagłębia Dąbrowskiego – Będzin, gdzie zwiedzali tamtejszy zamek, średniowieczną warownię należącą do systemu Orlich Gniazd, i obejrzeli  ciekawą ekspozycję dawnej broni, uzbrojenia ochronnego oraz poznali historię obiektu i miasta.

Kolejnym punktem wycieczki był Dom Modlitwy „Mizrachi”. Uczestnicy kursu z zainteresowaniem wysłuchali wykładu na temat historii będzińskich Żydów oraz podziwiali zachowane malowidła ścienne przedstawiające obrazy z Ziemi Świętej, symbole dwunastu pokoleń Izraela i znaki zodiaku. Słuchacze poznali dzieje budowli, sfinansowanej przez przedstawiciela społeczności żydowskiej, która stanowiła przed II wojną światową prawie połowę ludności miasta. Po wykładzie mieli okazję do zadawania pytań i rozmowy z prelegentką.

Kurs przygotowawczy organizowany jest przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ na zalecenie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.