Wykłady w Tuluzie (Université Toulouse-Le Mirail) (2007/2008)

20-04-2017

Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w roku akademickim 2007/2008 wydelegowała na zagraniczne zajęcia w ramach Programu Erasmus wielu pracowników i współpracowników. Tego typu wymianę międzyuczelnianą Programu Erasmus objęły m.in. gościnne wykłady na Uniwersytecie w Tuluzie (Francja), które poprowadziły prof. Małgorzata Kita i mgr Maria Wacławek. Profesor Małgorzata Kita miała przyjemność przeprowadzić zajęcia z gramatyki opisowej współczesnego języka polskiego (fleksji i składni), natomiast mgr Maria Wacławek 5 godzin lektoratu z języka polskiego.

Na lotnisku w Tuluzie panie zostały przywitane przez koordynatora ze strony francuskiej – Panią Profesor Kingę Joucaviel, która od wielu lat kieruje polonistyką na tamtejszym uniwersytecie i która zaopiekowała się polskimi gośćmi w trakcie całego ich pobytu, zawsze służąc im czasem, radą i pomocą. Oprócz bogatych w treści naukowo-dydaktyczne zajęć ze studentami, goście z Uniwersytetu Śląskiego mieli wiele okazji do poznania różnych zakamarków malowniczego miasta oraz rozsmakowania się w tradycyjnej kuchni francuskiej, z której szczególnie polecają: przysmak Francuzów – fois gras (specjalną gęsią wątróbkę) oraz tradycyjne danie południowej Francji – cassoulet (sycącą potrawę, której podstawą jest biała fasola i mięso z kaczki; warto dodać, że ze względu na składniki cassoulet nieco przypomina polską fasolkę po bretońsku). Różowe miasto (la ville rose), jak zwykło się określać Tuluzę – między innymi ze względu na charakterystyczną czerwoną cegłę widoczną na elewacjach wielu budynków, może zachwycić. Oprócz walorów historycznych, niezliczonej ilości muzeów, monumentalnych średniowiecznych kościołów i klasztorów, malowniczych kamienic i uliczek oraz zacisznych, okwieconych skwerów, ciekawym elementem miasta jest… metro, które zostało całkowicie zautomatyzowane (jest kierowane i kontrolowane przez komputer, nie – człowieka).

Wyjazd do l’Université Toulouse – Le Mirail był niezwykłym wydarzeniem dla obu pań – choć z różnych powodów. Profesor M. Kita właśnie na tuluzyjskim uniwersytecie w latach 1981-1984 prowadziła zajęcia z języka polskiego. Wizyta ta oprócz celów naukowo-dydaktycznych, miała charakter wspomnieniowo-sentymentalny, była swoistego rodzaju zderzeniem przeszłości z teraźniejszością. Z kolei dla mgr M. Wacławek, oprócz sprawdzenia umiejętności lektorskich w jednorodnych grupach narodowościowych, był to wyjazd stanowiący pionierskie poznanie ziem południowej Francji, które urzekły ją wspaniałą atmosferą, przytulnością kameralnych uliczek i błogim spokojem leniwej rzeki Garonny, przecinającej wizytowane miasto.