Zajęcia integracyjno-kulturowe w SP 20 w Rudzie Śląskiej

28-04-2021

22 kwietnia 2021 roku klasa ósma Szkoły Podstawowej nr 20 im. Marii Konopnickiej w Rudzie Śląskiej uczestniczyła w niezwykłej lekcji z udziałem gościa z Indii. Był nim pan Lalta Prasad Baishy, który studiuje na kierunku międzynarodowe studia polskie na Wydziale Humanistycznym UŚ w Katowicach. Gość opowiadał o tradycyjnej ceremonii ślubnej obowiązującej w Indiach, prezentował przy tym niezwykleciekawe, barwne zdjęcia ukazujące jej etapy, uczył młodzież podstawowych zwrotów w języku hindi. Uczniowie byli bardzo zainteresowani zaproponowaną tematyką, aktywnie uczestniczyli w lekcji podstaw tego języka. Zaintrygowani byli też samym gościem – podziwiali bardzo dobre opanowanie polszczyzny, pytali o  motywację do nauki naszego języka oraz o jego obserwacje dotyczące życia w Polsce i postaw Polaków wobec cudzoziemców.

27 kwietnia 2021 r. odbyła się nietypowa lekcja online dla uczniów klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej nr 20 im. Marii Konopnickiej w Rudzie Śląskiej. Gościnne zajęcia poprowadzili studenci z Indonezji: Ribi Ramadanti Multisona, Hanifah Putri Darmawanti i Ade Fajrian – uczestnicy rocznego kursu przygotowawczego dla cudzoziemców zamierzających podjąć studia w języku polskim prowadzonego przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zagraniczni goście przedstawili polskim uczniom kilka najważniejszych informacji o swoim wyspiarskim kraju oraz nauczyli ich podstawowych zwrotów w języku indonezyjskim (dzień dobry, jak się masz, do widzenia). Zajęcia zakończyło wycinanie z dziecięcej zabawki – meduzy z kolorowych papierów.

6 maja 2021 roku klasa 6c uczestniczyła w niezwykłej lekcji poświęconej Nigerii. Zajęcia, pod opieką dr. Tomasz Gęsiny, poprowadziły słuchaczki kursu przygotowawczego – Damaris Inuoluwayosimi Ajayi, Ayomide Hannah Igbaroola oraz Hannah Ifunanya Iwuoha. Uczniowie dowiedzieli się najważniejszych informacji o Nigerii, poznali tradycyjne stroje, a także nauczyli się podstawowych zwrotów w językach joruba i igbo. Na koniec lekcji wszyscy narysowali nigeryjską flagę. Uczniowie byli bardzo zainteresowani przedstawioną tematyką i aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

7 maja 2021  odbyła się kolejna wyjątkowa lekcja, tym razem dla klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 20 im. Marii Konopnickiej w Rudzie Śląskiej, której wychowawcą jest Pani Joanna Kurzyk. Magdalena Knapik ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, Ayxan Huseynli, Umid Qurbanadze, studenci międzynarodowych studiów polskich Uniwersytetu Śląskiego pokazali język i kulturę Azerbejdżanu. Co warto zjeść? Co zobaczyć? Jakie są popularne sporty i sposoby spędzania wolnego czasu? Jak nazywa się najwyższa góra i niezwykłe rzeki? Dodatkowo nauka nazw warzyw, owoców oraz zwierząt po azerbejdżańsku zainspirowała wielu uczniów do wymyślania imion dla zwierząt domowych.
Prezentacja

28 maja 2021, już po raz drugi w tym roku, w ramach współpracy Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego ze Szkołą Podstawową nr 20 w Rudzie Śląskiej, dzięki zaangażowaniu pedagogów, uczniów i studentów obcokrajowców, mieliśmy wielką przyjemność uczestniczenia w spotkaniu kulturalnym. Tego typu wydarzenia są doskonałą okazją do zetknięcia się ze sobą innych – mimo różnic w końcu bliskich – kultur.

Tym razem na jednej z lekcji specjalnych pojawiły się studentki międzynarodowych studiów polskich –Krystyna Lesiv i Mariana Ravliuk, które pochodzą z Ukrainy. Miały wiele do pokazania i przekazania uczniom klasy 7b.

Panie równomiernie rozłożyły ukraińskie akcenty: pomiędzy wymowę (samych imion ChrystynaMariana oraz podstawowych zwrotów umożliwiających interakcję), śpiew i stroje. Z prawdziwym zaangażowaniem i ośmielającym uczniów humorem zaprezentowały siódmoklasistom kawałek ukraińskiej kultury, żywo podtrzymując ich zainteresowanie i zwinnie przechodząc od tradycji do nowoczesności: od „Sokołów” do Eurowizji spod znaku Go A, od spojrzenia na ukraińskie stroje ludowe do „Elle” looku. Tak samo zaciekawiły młodzież własnym kanałem na YouTubie: Ukrainian is Your Superpower. Dodatkowo, czego dowodem są zamieszczone zdjęcia, studentki po Iwano-Frankiwsku, swoim mieście, entuzjastycznie oprowadzą przez Internet każdego, kto je o to poprosi.

Dziękujemy ciepło za poświęcony czas pani mgr Oldze Wieloch, uczniom klasy 7b i oczywiście wyróżniającym się ukraińskim studentkom.

Cykl spotkań organizowany jest w ramach projektu „Wsparcie integracji cudzoziemców w  województwie śląskim” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa