Letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej jest prowadzona w Cieszynie – starym mieście położonym u stóp gór Beskidów, na granicy polsko-czeskiej, 70 km na południe od Katowic. Kurs odbywa się w kampusie Uniwersytetu Śląskiego. Letnia szkoła trwa od 1 do 29 sierpnia 2021. Dniem przyjazdu jest 31.07.2021.
Godzina lekcyjna trwa 45 min. W dni wolne (soboty, niedziele, święta) jest organizowany program kulturalny i wycieczki.
Program
Program letniej szkoły obejmuje:
- kurs języka polskiego
- seminarium „Wiedza o Polsce”
- program kulturalny
- wycieczki
- rekreację.
Kurs języka polskiego
Kurs języka polskiego rozpoczyna się testem kwalifikacyjnym, który decyduje o przynależności studenta do danej grupy językowej. Kurs kończy się testem sprawdzającym osiągnięte wyniki. Uczestnictwo w kursie językowym i zaliczenie testu jest poświadczone odpowiednim świadectwem. Szkoła przyznaje również punkty kredytowe za udział w kursie.
Program kursu językowego obejmuje:
- intensywną naukę języka polskiego: 4 godziny lekcyjne dziennie, czyli 80 godzin lekcyjnych,
- konsultacje językowe: 1 godzina lekcyjna dziennie, czyli 20 godzin,
- uczestnictwo w grach i zabawach językowych: 20 godzin.
Zajęcia dodatkowe (konwersacje, czytanie i pisanie, wymowa oraz gramatyka) to doskonalenie znajomości języka zgodnie z indywidualnymi potrzebami i zainteresowaniami. Studenci letniej szkoły uczą się również języka polskiego, biorąc udział w grach i zabawach językowych, w teatrzykach szkolnych, w turnieju tłumaczy i w redagowaniu czasopisma letniej szkoły, które ukazuje się cztery razy w ciągu całego kursu. Dodatkowym elementem jest konkurs językowy „Sprawdzian z polskiego”, w którym wybiera się Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. W kwizie biorą udział także uczestnicy z innych zaprzyjaźnionych szkół języka polskiego dla cudzoziemców w Polsce.
Seminarium „Wiedza o Polsce”
Seminarium „Wiedza o Polsce” to seria popołudniowych wykładów i konwersatoriów, którym towarzyszą programy kulturalne i spotkania. W ramach seminarium realizowane są dwa programy:
- program popularny
- program akademicki.
Program popularny
Program popularny jest przeznaczony dla osób, które dopiero chcą poznać kulturę, historię i czasy współczesne Polski oraz dla uczestników, którzy nie są studentami slawistyk lub polonistyk. Zajęcia w tym programie to 16 tematów zaprezentowanych w języku angielskim i polskim (do wyboru).
Program akademicki
Program akademicki jest przeznaczony dla studentów slawistyk i polonistyk oraz osób, które pragną studiować wybrane, specjalistyczne zagadnienia z języka polskiego, z kultury, historii i współczesnych zagadnień społeczno-politycznych Polski. Zajęcia w tym programie (32 tematy) są prowadzone w języku polskim.
Uczestnictwo w seminarium „Wiedza o Polsce” i zaliczenie poszczególnych tematów jest poświadczone odpowiednim świadectwem, które daje możliwość starania się o punkty kredytowe.
Program kulturalny
Program kulturalny obejmuje:
- pokazy filmowe na dużym ekranie,
- pokazy filmowe na wideo (na życzenie uczestników i w ramach seminarium „Wiedza o Polsce”),
- spotkania muzyczne i koncerty (polska muzyka dawna, klasyczna, ludowa, tańce polskie, współczesna polska muzyka młodzieżowa),
- zwiedzanie muzeów i galerii,
- spotkania ze znanymi Polakami (politycy, dziennikarze, artyści, pisarze).
Program turystyczny
Program turystyczny obejmuje:
- zwiedzanie Cieszyna,
- wycieczki (np. Oświęcim, Górny Śląsk, Beskidy, Kraków, Pszczyna, Jura Krakowsko-Częstochowska).
Rekreacja
Studenci mogą korzystać z sali gimnastycznej i siłowni, które znajdują się na terenie kampusu. W mieście jest basen pływacki i korty tenisowe.
Zakwaterowanie
Studenci mieszkają w domu studenckim w dwuosobowych pokojach (z łazienką i kuchnią dla dwu pokojów) wyposażonych w pościel i ręczniki. Zakwaterowanie w jednoosobowym pokoju jest możliwe po uprzedniej rezerwacji i dodatkowej opłacie, jeśli są miejsca wolne. Dopłata do jednoosobowego pokoju wynosi 150 euro.
Na terenie kampusu jest kawiarnia i klub.
Dojazd
Wyżywienie
Uczestnicy mają zapewnione trzy posiłki dziennie w studenckiej restauracji. Zapewniamy dania wegetariańskie oraz dostosowane do diet.
Lektorzy
- Aleksandra Achtelik
- Maria Czempka-Wewióra
- Aleksandra Dębińska
- Anna Gałęziowska-Krzystolik
- Anna Gawryś
- Tomasz Gęsina
- Karolina Graboń
- Kinga Groszewska
- Marcin Kluczny
- Magdalena Knapik
- Adrianna Komosa
- Marcin Maciołek
- Agnieszka Madeja
- Natalia Moiseienko
- Barbara Morcinek-Abramczyk
- Magdalena Nowak
- Małgorzata Smereczniak
- Paulina Stasiak
- Katarzyna Szczotka
- Agnieszka Tambor
- Jolanta Tambor
Koszt kursu
Cena kursu wynosi 910 euro. Koszt uczestnictwa w letniej szkole obejmuje opłatę za kurs językowy, seminarium „Wiedza o Polsce”, program kulturalny, wycieczki, rekreację na terenie kampusu, zakwaterowanie w dwuosobowym pokoju i wyżywienie w restauracji studenckiej oraz podręcznik.
Studenci, którzy posiadają legitymację ISIC, mogą skorzystać z 10% zniżki. Prosimy o wcześniejsze przesłanie kserokopii legitymacji ISIC faksem lub e-mailem.
Zasady uczestnictwa
W kursie może uczestniczyć osoba, która w dniu rozpoczęcia kursu ukończyła 18 lat. Aby uczestniczyć w kursie, należy wypełnić deklarację uczestnictwa w kursie i przesłać ją na adres Szkoły. Termin składania deklaracji upływa 31 maja 2021 r.
Kiedy Szkoła potwierdzi przyjęcie deklaracji, należy wpłacić na konto Szkoły opłatę za kurs, a dowód wpłaty przesłać na adres Szkoły najpóźniej do 30 czerwca 2021 r. Po otrzymaniu dowodu wpłaty Szkoła przesyła zaproszenie i program kursu.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o przyjęciu zgłoszenia decyduje termin przesłania deklaracji uczestnictwa w kursie. Szkoła nie oferuje stypendiów, dysponuje kilkoma zniżkami w opłacie za kurs. Indywidualne prośby rozpatrywane są przez Dyrekcję Szkoły. Studenci z krajów członkowskich Unii Europejskiej powinni posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, studenci spoza Unii Europejskiej powinni wykupić ubezpieczenie zdrowotne w swoim kraju.
Jeśli uczestnik odwoła swoje uczestnictwo w kursie do 20 lipca, Szkoła zwraca wniesioną opłatę, potrącając 50 euro wadium. W innych przypadkach Szkoła nie zwraca opłaty za kurs.
Bliższych informacji udziela Biuro Szkoły.
Deklaracja (DOC) | Deklaracja (PDF) |
Application (DOC) | Application (PDF) |
Konto bankowe
34 1050 1214 1000 0007 0131 0369
ING BANK ŚLĄSKI
IBAN: PL34
SWIFT: INGBPLPW
Sort code: 10501214
VII O/KATOWICE, POLAND,
Szkoła Języka i Kultury Polskiej