Poznajemy Polskę i język polski – projekt Vinci

08-07-2022

8 lipca 2022 r. w Szkole Języka i Kultury Polskiej UŚ odbył się cykl zajęć z języka polskiego i polskiej kultury. W spotkaniu uczestniczyło 18 studentów pochodzących z nieraz bardzo odległych zakątków świata: Indonezji, Etiopii, Nigerii, Ugandy, Serbii, Indii, Turcji, Meksyku, Ukrainy, Kazachstanu, Litwy, Czech, Hiszpanii i Egiptu.

Beneficjenci projektu poznali podstawy języka polskiego, nauczyli się, jak się po polsku witać, żegnać, przedstawiać. Pracowali w grupach zróżnicowanych językowo i narodowościowo, a język polski stał się systemem łączącym wszystkie nacje. Po części lektoratowej mgr Magdalena Knapik oraz mgr Karolina Graboń, lektorki SJiKP UŚ prowadzące spotkanie, zaproponowały uczestnikom blok poświęcony polskiej kulturze i tradycjom – wspólne ćwiczenia artykulacyjne,  śpiewanie piosenek, degustację śląskich słodkości, poznawanie potraw typowych dla polskiej kuchni.

Zajęcia zorganizowane zostały w ramach projektu VINCI – Międzynarodowa Śląska Szkoła Letnia.