XIII Konkurs Krasomówczy Języka Polskiego

15-11-2023

9 listopada 2023 r. już po raz trzynasty na Koreańskim Uniwersytecie Języków Obcych (Hankuk University of Foreign Studies) w Seulu odbył się Konkurs Krasomówczy Języka Polskiego. Konkurs miał wyłonić mówcę, który przedstawi najciekawszą wypowiedź na jeden z dwóch tematów:  Polak Koreańczyk dwa bratanki. Podobieństwa między narodami lub Mój culture shock związany z Polską.

Rywalizacja podzielona była na dwie kategorie. W pierwszej wzięli udział studenci pierwszego i drugiego roku, którzy przebywali w Polsce nie dłużej niż miesiąc i opowiadali o podobieństwach między Polakami i Koreańczykami. Natomiast uczestnikami drugiej kategorii były osoby, które studiują na trzecim lub czwartym roku i one z kolei mówiły o tym, co zaskoczyło ich w Polsce.

Po raz kolejny konkurs cieszył się ogromną popularnością wśród studentów polonistyki. Niestety nie wszyscy mieli szansę wystąpienia przed publicznością. Jury konkursowe spośród nadesłanych nagrań wyłoniło 9 finalistów i to oni mieli szansę zaprezentowania swoich umiejętności dziewiątego listopada.

Nagrodą specjalną dla laureata/laureatki jest udział w letnim kursie w Cieszynie prowadzonym przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej.  Dyplom podpisany przez prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka, JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego z informacją o nagrodzie otrzymała studentka III roku Taeyi Kang, której wypowiedź była najlepsza w drugiej kategorii konkursu.

W uroczystości wzięli udział: prof. Piotr Ostaszewski, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Seulu i Katarzyna Tomaszewska, Konsul RP.

Na tegorocznym konkursie zabrakło wieloletniego profesora polonistyki, Kim Yong-deoka, uwielbianego przez studentów i kadrę, który zmarł nagle na początku listopada. Wszyscy zebrani uczcili jego pamięć minutą ciszy.